„Żydowski Pies” – premiera w Teatrze Żydowskim

„Żydowski Pies” – premiera w Teatrze Żydowskim

Nowy spektakl Teatru Żydowskiego powstał we współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie w ramach projektu sceny debiutów BIMA. Ewa Galica, studentka piątego roku kierunku Reżyseria, mierzy się z tematem Zagłady, pokazując go oczami żydowskiego psa. Scenariusz powstał na motywach głośnej bestsellerowej powieści izraelskiego autora Ashera Kravitza, zekranizowanej w 2019 roku.

„Żydowski pies” to historia owczarka alzackiego, który podczas II wojny światowej został odebrany żydowskiej rodzinie. Nowy właściciel wyszkolił psa do atakowania Żydów w obozach koncentracyjnych.

Ewa Galica, reżyserka: – Nasz spektakl stawia wiele pytań. Co to znaczy ,,być psem wśród ludzi’’? Co z Innymi innymi niż człowiek? Co może o nas mówić nasz stosunek do zwierząt? W jakie ludzkie losy został uwikłany pies, któremu dane było przyjść na świat 31. marca 1935 r. na dywanie w domu, z którego wszyscy zostali wyrzuceni, bo mieli złe pochodzenie. Na szczęście pies miał dobre papiery. Czy kiedy uda nam się w zwierzęciu zobaczyć twarz, usłyszymy ,,nie zabijaj”?

  • W 2022 roku Teatr Żydowski, we współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, otworzył nową scenę BIMA. Studenci Wydziału Reżyserii w ramach BIMY realizują spektakle dyplomowe z aktorami i zespołem Teatru Żydowskiego na małej scenie przy ul. Senatorskiej 35. Z ramienia Akademii Teatralnej opiekę artystyczną nad projektem sprawuje Łukasz Chotkowski, ze strony Teatru Żydowskiego Gołda Tencer. Opiekę literacką nad BIMĄ sprawuje Remigiusz Grzela.

Łukasz Chotkowski: – Zagłada Żydów europejskich podczas drugiej wojny światowej jest częścią polskiej historii. Historii, która nigdy nie może zostać zapomniana. Kultura żydowska w Polsce musi trwać i rozwijać się.

Najmłodsze Artystki i Artyści teatru szukają nowych narzędzi performatywnych,  nowych narracji w mówieniu o Zagładzie. Temu poświęcone jest seminarium reżyserskie, które prowadzę w Akademii Teatralnej na 3 roku kierunku Reżyserii. Temu dedykowany jest projekt BIMA, który tworzony jest przez Teatr Żydowski i Akademię Teatralną w Warszawie.

Gołda Tencer i jej Teatr, dają najmłodszym twórcom i twórczyniom Akademii Teatralnej możliwość poszukiwania i tworzenia własnego języka teatralnego  zanurzonego w kulturze żydowskiej.

Ewa Galica, studentka 5 roku kierunku Reżyserii, mierzy się z opowieścią o Zagładzie, ocaleniu, śmierci, przyjaźni, w oparciu o historię o żydowskim psie. Galica powołuje subwersywny świat. Tematom zapoznanym, nadaje nowe znaczenia. Galica wraz, ze znakomitymi Aktorkami i Aktorami Teatru Żydowskiego, idzie swoją drogą, gdzie pies i jego oczy są przewodnikiem.

 Gołda Tencer: – Debiuty to zawsze wielkie święto w teatrze, zwłaszcza debiuty reżyserskie. Aby je umożliwić Teatr Żydowski powołał we współpracy z Akademią Teatralną BIMĘ („bima” znaczy „scena”) – laboratorium artystycznej wolności pod czujnym producenckim okiem teatru. W ramach BIMY młode reżyserki i młodzi reżyserzy mierzą się z tematami, które ich dotykają, a potem dotykają także widzów. Na BIMIE powstał uznany przez krytyków i widzów spektakl Karoliny Kowalczyk i Natalii Królak „Długi” wg opowiadania urodzonej w Częstochowie izraelskiej pisarki Irit Amiel, także dojmujący portret jej samej. Teraz z dumą zapraszam na „Żydowskiego psa”, którego reżyserka Ewa Galica przez wiele miesięcy bardzo solidnie przygotowywała się do jego realizacji. Proszę zapamiętać to nazwisko. Ewę Galicę czeka piękna teatralna droga. My w Teatrze Żydowskim już to wiemy.

 „Żydowski Pies” na podstawie powieści Ashera Kravitza pod tym samym tytułem – premiera 27 i 28 października 2023 w Teatrze Żydowskim

 TWÓRCY

Ewa Galica (scenariusz, reżyseria)

Andrzej Michalski (scenariusz, choreografia)

Marek Idzikowski (scenografia, kostiumy)

Michał Lazar (muzyka)

Sefa Sagir (światło, multimedia)

Monika Soszka (inspicjentka)

AKTORZY

Joanna Przybyłowska

Jerzy Walczak

Małgorzata Trybalska

Rafał Rutowicz

Marcin Błaszak

Spektakle: 27-29 października ora z 8-10 grudnia 2023

Strona: https://www.teatr-zydowski.art.pl/

/materiały prasowe/


Przeczytaj też:

Wirtualny Teatr Historii – klik
Muzea za darmo Warszawa – klik
Wydarzenia w Warszawie weekend – klik
Wydarzenia w Warszawie w tym miesiącu – klik
Reklama