Zakup złota czy nieruchomości? Co się bardziej opłaca?

Zakup złota czy nieruchomości

Jeśli chodzi o jak najlepsze wykorzystanie zarobionych pieniędzy, wszyscy zastanawiamy się, w co zainwestować. Mówiąc najogólniej, większość z nas waha się między nieruchomościami a inwestycjami w złoto.

Inwestowanie w złoto jest tradycyjnym wyborem, ponieważ od czasów starożytnych człowiek ma skłonność do tego wartościowego metalu. Jednak wraz z rosnącymi wahaniami na rynku pojawiła się nowa alternatywa dla inwestowania w postaci inwestycji w nieruchomości.

Złoto vs nieruchomości – na czym polega różnica?

Różnicę między inwestycjami w złoto a inwestycjami w nieruchomości można dostrzec w kilku różnych kwestiach – spróbujmy je w skrócie wytłuścić.

➔   Wielkość inwestycji: inwestycja w nieruchomości jest stosunkowo duża i wymaga dużego kapitału. Z drugiej strony inwestycja w złoto, czy srebro może być stosunkowo niewielka – możesz zacząć nawet od tak małej inwestycji, jak 1 gram fizycznego złota.

➔   Czas trwania: inwestowanie w nieruchomości jest zwykle inwestycją długoterminową, podczas gdy złoto inwestycyjne warszawa może być traktowane zarówno krótkoterminowo, jak i długoterminowo.

➔   Zmienność: nieruchomości w porównaniu ze złotem są uważane za charakteryzujące się niską zmiennością, ponieważ wartość złota zmienia się prawie codziennie, podczas gdy wartość nieruchomości zmienia się w długim okresie.

➔   Płynność: inwestycja w nieruchomości nie jest łatwa do upłynnienia, ponieważ sprzedaż nieruchomości wymaga dużo czasu i wiąże się z wieloma czynnikami. Natomiast złoto jest bardzo płynnym aktywem, a kupowanie i sprzedawanie tego metalu jest stosunkowo prostym procesem.

To były niektóre z głównych różnic między tymi dwiema instytucjami, ale warto podkreślić, iż lista ta jest zdecydowanie dłuższa i warto sięgnąć po dodatkowe zasoby wiedzy w tym temacie, przed podjęciem ostatecznej decyzji.

O czym należy pamiętać podczas decyzji dotyczącej inwestowania?

Rodzaj inwestycji, którą będziesz chciał podjąć – zależy przede wszystkim od dostępnego kapitału lub kapitału, który chcesz zainwestować. Jeśli chcesz zainwestować niewielką kwotę – złoto, czy też platyna będą lepsze, podczas gdy nieruchomości potrzebują dużego kapitału. Przeszłe ceny i przyszłe oczekiwania powinny być również brane pod uwagę podczas inwestowania kapitału. Ogólnie rzecz biorąc, złoto charakteryzuje się historycznie przejrzystością cenową, podczas gdy nieruchomościom brakuje tej klarowności, co może utrudniać decyzję inwestycyjną.

Reasumując można stwierdzić, że zarówno nieruchomości, jak i złoto mają swoje plusy i minusy – decyzja należy w całości do inwestora i musi być podjęta na podstawie jego kryteriów oraz potrzeb inwestycyjnych.

/artykuł sponsorowany/

Reklama