Wystawa Sztuka polityczna [Political Art]

Wystawa „Sztuka polityczna” jest próbą zmierzenia się z problemem nowego układu podziałów w życiu politycznym Zachodu, który w ostatnich latach wysunął się na pierwszy plan debaty publicznej.

Na uniwersytetach, w korporacjach, mediach, instytucjach kultury i życiu kulturalnym toczy się walka o hegemonię w sferze publicznej. Terminy takie jak „deplatforming”, „cancel culture” i „culture of silence” określają prądy, metody i pasje, które w ostatecznym rozrachunku wydają się działać wbrew podstawowym ideom demokracji i wartościom cywilizacji zachodniej.

W tej sytuacji należy przypomnieć o potrzebie wolnej i tętniącej życiem sfery publicznej. Sztuka i artyści opowiadający się za nieskrępowaną ekspresją i antymainstreamowymi ideami stają się ważnymi aktywami społecznymi, ale też celem różnych ataków. Sztuka może w tej sytuacji stać się prawdziwym głosem sprzeciwu.

Artyści często płacą wysoką cenę (są osobiście atakowani, a nawet represjonowani) za testowanie granic tolerancji i konfrontację z politycznymi dogmatami. Wielu z nich pozbawianych jest możliwości funkcjonowania i uznania w świecie sztuki.
Wystawa „Sztuka polityczna” ma na celu prezentację tej szczególnej grupy artystów z różnych krajów i kontynentów. Ich prace opowiadają o walce o wolność, przypominają o wydarzeniach historycznych i ożywiają informacje wymazane lub wymazywane z publicznych rejestrów. Rzucają światło na mechanizmy władzy zwykle ukryte przed wzrokiem publicznym i uczą, jak konfrontować takie struktury z prawdą, humorem i sarkazmem.
 
Artystki i artyści
Oscar Olivares, Erik K. Christensen, Dan Park, Uwe Max Jensen, Agnieszka Kolek, Tasleem Mulhall, Firoozeh Bazrafkan, Séamus Moran, Jacek Adamas, Matthew E. Sun, Aleś Pushkin, Lars Vilks, Gongsan Kim, Krzysztof Jung, Waldemart Klyuzko, Wojciech Korkuć, Tam Hoi Ying, Thomas Knarvik, Miriam Elia, Nina Maria Kleivan, Öncü Hrant Gültekin, Mimsy, Emma Elliott, Kristian von Hornsleth, Farnoush Amini, Ignacy Czwartos, Marc Provisor, Jana Zimova
Kuratorzy
Jon Eirik Lundberg, Piotr Bernatowicz
 
Otwarcie wystawy
27 sierpnia 2021, godzina 19:00
Performans Uwe Max Jensena
27 sierpnia 2021, godzin 21:00
Wystawa czynna do
16 stycznia 2022
Centrum Sztuki Współczesnej
Zamek Ujazdowski
Jazdów 2, Warszawa
 
Treści prezentowane na wystawie rekomendowane są dla widzów pełnoletnich.
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.