Wokół wystawy „Artystka. Anna Bilińska 1854–1893”

Wystawie „Artystka. Anna Bilińska 1854–1893” w Muzeum Narodowym w Warszawie towarzyszy bogaty program edukacyjny, naukowy i kulturalny. Ekspozycja będzie dostępna dla publiczności jeszcze tylko przez miesiąc.

W ofercie znajdują się m.in. wykłady w Kinie MUZ, oprowadzania kuratorskie, spacery miejskie śladami Bilińskiej, warsztaty plastyczne, spotkania ze współczesnymi artystkami. Zaplanowano także koncerty i konferencję naukową. Program towarzyszący wystawie pozwoli lepiej poznać twórczość Bilińskiej oraz realia jej epoki.

Odwiedź pracownię artystki – XIX-wieczną i współczesną
Na wystawie zwiedzający mogą obejrzeć m.in. rekonstrukcję pracowni Académie Julian w Paryżu, w której kształciła się Bilińska. W sali znajdują się oryginalne sztalugi, taborety, przybory malarskie oraz inne autentyczne przedmioty pochodzące z ostatniej siedziby uczelni. Aranżacja pozwala niemal przenieść się w czasie. Muzeum zaprasza także na spotkania organizowane w pracowniach artystek współczesnych – najbliższe odbędzie się 25 września u Magdaleny Karpińskiej. Będzie to okazja do rozmowy o pojęciu kobiecej perspektywy w historii sztuki.


Od lewej: Jedyna pociecha, 1891 // Nad morzem, 1886

Naucz się malować jak Bilińska
Bilińska tworzyła portrety w nurcie realizmu akademickiego, łączącego dążenie do wiernego oddania natury z elementami idealizacji. Artystka operowała znakomitym warsztatem: precyzyjnym rysunkiem, harmonijną kolorystyką i umiejętnie rozłożonym światłem. Posługiwała się różnymi technikami. Aby zachęcić zwiedzających do rozwijania malarskich talentów, Muzeum organizuje warsztaty plastyczne. Uczestnicy mają okazję do nauki rysunku podczas sesji z modelem: uczą się oddawać proporcje ciała, gest, ruch i emocje. MNW zapewnia materiały plastyczne. Najbliższe warsztaty odbędą się 2 października.

Poznaj Warszawę Bilińskiej
Anna Bilińska spędziła wiele lat w Paryżu, była jednak także związana z Warszawą. Tutaj, przy ulicy Hożej 14, znajdował się jej dom rodzinny. Pierwsze lekcje malarstwa i rysunku pobierała w pracowni Wojciecha Gersona, prowadzącego kursy dla kobiet. Artystka wynajmowała również atelier przy ulicy Nowy Świat 2. Wystawiała prace m.in. w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Hotelu Europejskim, w antykwariacie Gustawa Soubise-Bisiera i Salonie Aleksandra Krywulta. Wraz z muzealnymi przewodnikami będzie można odwiedzić miejsca szczególnie związane z Bilińską. Na spacer zapraszamy 17 września.

Zaczytaj się w katalogu

Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog dzieł wszystkich Anny Bilińskiej, obejmujący także prace zaginione i wzmiankowane oraz kalendarium życia i twórczości artystki. Publikacja stanowi podsumowanie kilkuletniego programu badawczego, dzięki któremu udało się zidentyfikować nieznane dotąd dzieła. Wielu cennych informacji dostarczył prowadzony przez Bilińską album („Mémorial…”), do którego wklejała recenzje prasowe i fotografie swoich obrazów, a także jej korespondencja, szkicowniki i notatnik z wykazami sprzedanych i nagrodzonych prac. Ważnym źródłem była biografia opublikowana przez Antoniego Bohdanowicza, męża malarki, zawierająca obszerne fragmenty jej prywatnego dziennika.

Muzeum planuje również organizację międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej problematyce związanej z karierą artystyczną Anny Bilińskiej i współczesnych jej artystek oraz koncertów, podczas których wybrzmią zapomniane utwory polskich kompozytorek XIX-wiecznych. Szczegóły dotyczące tych wydarzeń przekażemy już wkrótce na stronie: http://www.mnw.art.pl/
Ze szczegółowym programem wydarzeń towarzyszących wystawie można się zapoznać na stronie internetowej Muzeum.
Godziny otwarcia Muzeum dla zwiedzających
poniedziałki: nieczynne
wtorki–czwartki: 10.00–18.00
piątki: 10.00–20.00
soboty–niedziele: 10.00–18.00

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.