Wnioski o umorzenie długów za czynsz w mieszkaniach komunalnych

Wnioski o umorzenie długów za czynsz w mieszkaniach komunalnych.

Reklama
Reklama

Od 1 lipca warszawiacy i warszawianki mogą składać wnioski o umorzenie długów za czynsz w mieszkaniach komunalnych. Elastycznie dobrane raty – miesięczne czy kwartalne oraz nawet do 10 lat na spłatę zadłużenia – to nowe narzędzie umarzania długów, które pomoże mieszkańcom.

Przy spłacie części zadłużenia, pozostała jego część zostanie umorzona. Ma to być zachęta finansowa dla warszawiaków, którzy chcieliby przy wsparciu ze strony miasta rozwiązać swój problem zadłużenia. Wnioski mieszkańcy mogą składać w urzędach dzielnic lub Zakładach Gospodarowania Nieruchomościami. Jest kilka wariantów programu – warto przyjrzeć się wszystkim i wybrać ten najlepszy dla zainteresowanych.

Dla kogo program?

Reklama
Reklama

Do nowego programu na lata 2019-2030 mogą przystąpić warszawiacy posiadający dług w opłatach za mieszkania komunalne i socjalne. Wniosek będą mogły składać osoby, które na dzień 31 grudnia 2018 roku miały zadłużenie w opłatach za mieszkanie (czynsz i media) i w ciągu 18 miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały złożą wniosek o umorzenie zadłużenia. 

Anulowanie nawet 60 procent długu

Jeśli najemca spłaci 40% zadłużenia w ciągu 3 miesięcy od dnia podpisania porozumienia, nastąpi umorzenie 60% długu po czterech latach wnoszenia terminowych opłat za czynsz. Natomiast przy spłacie 60% zadłużenia w ratach (do 5 lat przy długach do 10 tys. zł i w ciągu nawet 10 lat przy ponad 10 tys. zł zadłużenia) zostanie umorzone 40% długu.

Reklama
Reklama

Priorytet – wsparcie grzejących energią elektryczną

Trzeci wariant programu skierowaliśmy do warszawiaków, którzy w mieszkaniach komunalnych mają jeszcze ogrzewanie elektryczne. Jeśli głównym źródłem ciepła w mieszkaniu jest energia elektryczna, mieszkańcy mogą mieć anulowane 60% długu przy spłacie 40% długu (do 5 lat przy zadłużeniu do 10 tys. zł i w ciągu 10 lat przy wyższej kwocie).

Bez obciążenia długami rodziców czy partnerów

Kolejnym, nowym rozwiązaniem jest podział długu na osoby zajmujące jeden lokal. Mówimy tutaj o spłacaniu długów z solidarną odpowiedzialnością. Co to oznacza? Chodzi przede wszystkim o pomoc osobom w bardzo trudnej sytuacji życiowej, żeby nie dziedziczyły długów czynszowych (po rodzicach, partnerach). W takich przypadkach mieszkaniec spłaca tylko swoją część zadłużenia (dzielenie długu na dwie, trzy osoby, w zależności od tego, kiedy i ile osób mieszkało razem, gdy zaczęły narastać zaległości w opłatach). W takim przypadku osoba musi spłacić tylko swoją część długu w 60%, a ze spłaty pozostałej części, po spełnieniu odpowiednich warunków, będzie zwolniona.

Reklama
Reklama

Nowa forma częściowej spłaty i umorzenia długów może stać się istotną pomocą dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej, które nie są w stanie samodzielnie spłacić całości zadłużenia, ale podołają spłacie jego części. Pozwoli to na stabilizację życiową tych mieszkańców, a w niektórych przypadkach ubieganie się o przywrócenie tytułu prawnego do lokalu (zajmowanego po wypowiedzeniu umowy najmu z tytułu zaległości czynszowych). Szacujemy, że tą formą pomocy może być zainteresowanych kilka tysięcy warszawiaków.

Pomoc lokatorom daje efekty

Przypomnijmy, że w 2015 r. wprowadziliśmy program restrukturyzacji długów, do którego przystąpiło 3 tys. osób. Wpływy do budżetu miasta z tytułu wpłat bieżących i rat dokonane przez uczestników programu po ponad trzyletnim okresie wyniosły 64,3 mln zł. Program kończy się w grudniu tego roku.

Od 2014 r. mieszkańcy lokali komunalnych mogą odpracować długi czynszowe (1,6 tys. porozumień i zmniejszenie zadłużenia o ponad 2,5 mln zł). Osobę, która zaczyna mieć kłopoty z płaceniem czynszu, informujemy o możliwości ubiegania się o obniżkę czynszu, dodatek mieszkaniowy, czy też o zamianę mieszkania na mniejsze, z niższym czynszem. Pomoc lokatorom daje widoczne efekty – w Warszawie zmniejsza się liczba dłużników; w 2018 r. w stosunku do 2011 r. – o ponad 15 tysięcy.

Jako pierwsi wprowadziliśmy systemowe rozwiązania pomagające mieszkańcom budynków dekretowych. Od 2007 r. udzieliliśmy pomocy 3,5 tys. rodzinom. W zależności od sytuacji życiowej, wieku, dochodów, mieszkańcy z budynków zwróconych otrzymują lokale komunalne (w tym zamienne w związku z decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego i socjalne), czy mieszkania wybudowane przez TBS-y z udziałem finansowym miasta (osoby o wyższych dochodach).

Reklama
Reklama

źródło: UM Warszawa

[quads id=3]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.