Wkrótce rozpocznie się remont ratunkowy drewniaka Burkego

Wkrótce rozpocznie się długo wyczekiwany remont ratunkowy drewnianej oficyny przy ul. Kawęczyńskiej 26, który da szansę na ocalenie zabytku. Miasto otrzymało 100 tys. zł dotacji od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, która pokryje niemal połowę kosztów, pozostałe poniesie stolica.

Przewidziany remont jest remontem ratunkowym najbardziej zagrożonych i zdegradowanych fragmentów budynku – drewnianej konstrukcji skrajnych jego części. Ponadto, zakłada przemurowanie i zabezpieczenie kominów, które grożą zawaleniem oraz wykonanie tymczasowego pokrycia dachu i remont części fundamentów. Wszystko po to, by ocalić budynek.

Kolejne etapy prac

Następne etapy prac przewidują naprawę drewnianej konstrukcji środkowej części  budynku wraz ze wzmocnieniem i izolacją fundamentów oraz przemurowaniem dwóch środkowych kominów. W planach są też remont i prace konserwatorskie elewacji wraz ze snycerką (drewniane zdobienia) i stolarką (drewniane elementy ścian, okna, drzwi). W dalszej kolejności nastąpi wymiana więźby dachowej nad całym budynkiem z wykorzystaniem historycznego drewna oraz położenie nowego pokrycia dachu, a także wykończenie wnętrz wraz z konserwacją drewnianych klatek schodowych. 

Nowe funkcje drewniaka

Planowane prace pozwolą na wyeliminowanie zagrożenia dla budynku i będą stanowiły początek kompleksowego remontu całego obiektu. Aktualnie budynek jest przeznaczony na cele mieszkalne, jednak z uwagi na jego charakter i wyjątkowość rozważamy adaptację drewniaka do pełnienia funkcji społeczno-kulturalnych.

Ostatni taki świadek historii

Drewniana oficyna przy ul. Kawęczyńskiej 26 jest unikatem we współczesnym krajobrazie kulturowym Pragi, ponieważ stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi-Północ. Budynek został wybudowany około 1890 r. przez Edmunda Burkego. Posiada unikatowe drewniane zdobienia, świadczące o kunszcie i sprawności miejscowych warsztatów ciesielskich. W chwili obecnej jest jedynym zachowanym drewnianym budynkiem na Pradze-Północ, który zachował niezmienioną formę i bryłę od przeszło 120 lat. 

Budynek spełnia bardzo ważną rolę w podtrzymaniu i wzmacnianiu tożsamości lokalnej. Stanowi świadectwo historycznego rozwoju Pragi, jest obowiązkowym punktem wycieczek po dzielnicy. 

Warszawa w przyszłym roku będzie się starać o kolejne dotacje u Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

źródło: UM Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.