Wystawa: Róża Bartnicka „ORGANICA”

Róża Bartnicka organica

Wystawa prezentuje dwa cykle obrazów. Human Body to seria, do której odpowiedzią a zarazem kontynuacją jest późniejsza seria Organika. Tematem łączącym oba cykle jest materia. Zainteresowanie materią ciała i emocji w późniejszych pracach przerodziło się w zgłębianie tematu materii samego dzieła. Artystka podejmuje próbę analizy praw rządzących materią. Tego czy istnieje ona jedynie w pewnych granicach oraz tego gdzie znajdują się granice za którymi istnieje już tylko pustka.

„Bardzo ważna jest dla mnie materia dzieła. Pozwala ona martwy obiekt zamienić w żywe, zmysłowe doświadczenie. Namacalność, gęstość czy nasycenie materii zestawiam często z lekkością i ulotnością, powietrznością bądź pustką. Pustka jest tutaj szczególnie istotna. Nieraz przewrotnie jawi się jako cięższa od najcięższych, najbardziej nasyconych elementów, wydaje się mieć moc okiełznania, porządkowania i zamykania bądź otwierania granic obrazu, stanowiąc jego nieodłączny element.”

Róża Bartnicka (ur. 1997 w Warszawie). Studia na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie i na Uniwersytecie Mimar Sinan w Stambule (w ramach programu Erasmus+, 2019-2020). Dyplom obroniony w 2021 roku w Pracowni Grafiki Warsztatowej, aneks do dyplomu w Pracowni Malarstwa.

Zajmuje się grafiką i malarstwem, gdzie materia i jej zmysłowość są dominującymi środkami wyrazu. W swojej twórczości chętnie łączy rożne techniki i materiały, co pozwala jej, często na drodze eksperymentu, odkryć nowe wartości wyrazu artystycznego. Najbardziej inspirują ją emocje i organiczny świat natury.

Wernisaż wystawy: 13 stycznia 2022
Start: 19:00, Wstęp: wolny
Miejsce: Żywa Galeria Stalowa 52
Adres: Stalowa 52, Warszawa
Wystawa czynna: od poniedziałku do niedzieli w godz. 10.00-21.00
Kuratorka Anna Madejska
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.