Weekend ze starożytnością w Muzeum Narodowym w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie ożywia starożytność i zaprasza młodzież i rodziny z dziećmi na spotkania z grecką sztuką wojenną, rzymską kuchnią oraz egipskim pismem.

W trzy ostatnie soboty października w godz. 14.00-18.00 odbędą się warsztaty rekonstrukcyjne, które przybliżą zwiedzającym
wybrane aspekty życia codziennego w czasach antyku.

Interaktywne spotkania odbędą się w holu głównym Muzeum. Będzie można zapoznać się z wybranymi dziedzinami życia w starożytności, zrobić sobie
pamiątkowe zdjęcia z rekonstruktorami, przebranymi w stroje z epoki. Warsztaty są dopełnieniem wizyty w Galerii Sztuki Starożytnej. Aby uczestniczyć w spotkaniach, trzeba posiadać bilet wstępu do Muzeum.

Grecy w czasie wojny / 16 października / godz. 14.00–18.00
Uczestnicy zajęć poznają ewolucję taktyki i szyku bojowego w starożytnej Grecji, eksponowane w Galerii Sztuki Starożytnej źródła do jej badania oraz liczne opisy w dziełach antycznych autorów. Przekonamy się, ile grecki hoplita widział i słyszał w hełmie korynckim na głowie, co jest prawdą, a co mitem w naszej wiedzy o słynnej bitwie pod Termopilami z 480 roku p.n.e. Na koniec zbudujemy własną trierę – grecki okręt wojenny.

Rzym od kuchni / 23 października / godz. 14.00–18.00
Warsztaty dotyczyć będą kuchni rzymskiej. Uczestnicy spotkania dowiedzą się nie tylko o tym, co jadali Rzymianie, lecz również, w jaki sposób pozyskiwano żywność, jak była konserwowana, przechowywana i dystrybuowana. Omówione zostaną metody produkcji garum i oliwy. Ponadto poruszony zostanie aspekt bardzo ważnych w świecie antycznym uczt oraz świąt pogańskich. Podczas spotkania przewidziana jest degustacja potraw antycznych.

Jak pisać po egipsku? / 30 października / godz. 14.00–18.00
Geneza, rozwój i odczytanie pisma starożytnych Egipcjan fascynowały całe pokolenia badaczy. Dzięki nim dziś możemy czytać pismo egipskie, a na naszym spotkaniu przedstawimy podstawowe znaki, gramatykę oraz uproszczone formy zapisu, którymi posługiwali się starożytni. Spróbujemy też pisać trzcinką i atramentem na papirusie oraz kawałkach ceramiki. Potem przejdziemy do Galerii Sztuki Starożytnej i spróbujemy samodzielnie odczytać i przetłumaczyć egipskie hieroglify sprzed tysięcy lat.

Zapraszamy do skorzystania z bogatego programu wydarzeń edukacyjnych – klik

fot. Mateusz Rekłajtis

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.