W weekend 17-18 listopada 2018 r. zapraszamy na wykład oraz warsztaty dla dzieci związane z publikacją albumu „100×100” w Niepodległa. Miejsce spotkań! Będzie szansa na zdobycie albumu w wersji papierowej!
WSTĘP BEZPŁATNY
__________
17 listopada (sobota), godz. 16:00
WYKŁAD – „NIEPODLEGŁA NA ZDJĘCIACH Z NAC”,
czyli XX-lecie międzywojenne przez pryzmat zdjęć ze 100×100 i nie tylko.
Podczas wykładu dowiecie się więcej o niesamowitych zdjęciach z lat dwudziestych z zasobu NAC. Poznacie blaski i cienie II RP oraz tajemnice i ciekawostki Ilustrowanego Kuriera Codziennego – największego koncernu wydawniczego tamtych lat działającego w Polsce i za granicą. Łukasz Karolewski z Oddziału Zbiorów Fotograficznych Narodowe Archiwum Cyfrowe pokaże wam jak wyglądało i czym żyło polskie społeczeństwo w latach dwudziestych.
Wstęp bezpłatny bez konieczności rejestracji. Wśród uczestników rozlosujemy 20 albumów „100×100” w wersji papierowej.
Od 17 listopada, będzie też można pobrać go bezpłatnie w wersji elektronicznej z naszej strony nac.gov.pl (formaty pdf, mobi i epub).
__________
18 listopada (niedziela), godz. 12:00 – 15:00
WARSZTATY RODZINNE 100X100
100 utrwalonych chwil, czyli 100 promieni światła zapisanych na błonie fotograficznej. O czym opowiadają i jak powstały? Czy światłem można malować? Czy każdy z nas widzi wszystko tak samo? Spróbujmy to sprawdzić!
W czasie spotkania (dla dzieci 6-12 lat oraz rodziców) zobaczymy archiwalne fotografie krajobrazów Polski dwudziestolecia międzywojennego, architektury i rozbudowujących się miast, kadry z życia codziennego Polaków, udokumentowane na kliszach świadectwa postępu naukowego, rozwoju kultury i sportu, a wśród nich polityczne i wojskowe obrazy, które przypominają historię odzyskania niepodległości.
Poznamy tajniki fotografii tradycyjnej, wspólnie przyjrzymy się jej przeszłości i przyszłości. Będziemy kadrować rzeczywistość, ćwiczyć uważność i eksperymentować z fotografią analogową.
10 rozdziałów albumu: krajobraz, kultura, przemysł, sport, polityka, obyczaje, dzieci i młodzież, wojsko, nauka, staną się dla nas inspiracją do stworzenia własnej wersji „100×100”.
Wstęp bezpłatny.
Obowiązują zapisy pod adresem email: karolina.vysata@nac.gov.pl.
Zgłoszenie uczestnictwa w warsztatach jest jednoznaczne z akceptacją REGULAMINU (dokument można pobrać tu: https://bit.ly/2yZdvsh)
Dla uczestników przygotowaliśmy upominki w postaci egzemplarza albumu „100×100”.
Od 17 listopada, będzie też można pobrać go bezpłatnie w wersji elektronicznej z naszej strony nac.gov.pl (formaty pdf, mobi i epub).
__________
Niepodległa. Miejsce spotkań – kawiarniana przestrzeń w Łazienkach Królewskich, w której w miłej atmosferze można wziąć udział w niezobowiązujących, licznych wydarzeniach kulturalnych organizowanych z okazji ?lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
„Niepodległa. Miejsce spotkań” znajduje się w samym parku Łazienki Królewskie, przy al. Ujazdowskich (wejście przez furtkę przy Ogrodzie Botanicznym).
__________
Projekt 100×100 uzyskał Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości Kancelaria Prezydenta RP, a także Patronat Honorowy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości Niepodległa. Album został wydany dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Archiwa Państwowe
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.