Warszawa w Budowie 2017

Warszawa w Budowie 2017.

Tegoroczny festiwal WARSZAWA W BUDOWIE rozpocznie się bezpośrednio w przestrzeni placu Defilad.

Podczas weekendu otwarcia, 16 i 17 września, zostanie zaprezentowana wielkoprzestrzenna interwencja plastyczna „Place w placu”. Grafika ta przedstawi obszar przyszłego placu Centralnego i dla porównania zobrazuje także inne znane place publiczne z różnych części świata. Zostaną one odwzorowane w formie kolorowych linii, w skali 1:1 i naniesione na rysunek przyszłego placu Centralnego. Grafika posłuży jako tło bogatego programu wydarzeń festiwalowych.

Na placu staną tymczasowe obiekty architektoniczne: „Stanowisko plac Defilad” oraz lustrzane „Studio Przybysza”. Artyści zaproszą warszawiaków do otwartego dialogu, a spacery i warsztaty edukacyjne wprowadzą uczestników festiwalu w złożoną problematykę urbanistyczno-społeczną miejsca. Każdy będzie mógł nagrać swój osobisty komentarz dotyczący placu oraz potrzeb, jakim powinien służyć w przyszłości. Wypowiedzi zapisane przez „Wideomat” będą prezentowane w październiku i listopadzie na wystawie głównej festiwalu.

W weekendowe wieczory plac Defilad przeobrazi się w scenę teatralnego spektaklu „Piłkarze” przygotowanego przez TR Warszawa. W kolejnych dniach tygodnia warszawiacy będą mogli wziąć udział w cyklu spacerów varsavianistycznych oraz lekcjach terenowych. Wszystkie wrześniowe wydarzenia festiwalowe odbędą się na placu Defilad – otwartym i przyjaznym dla pieszych. Funkcjonujący tu dzisiaj dworzec autobusowy zostanie tymczasowo przeniesiony na sąsiednią działkę.

PROGRAM

Place w placu – interwencja plastyczna
Od 16 września

Stanowisko plac Centralny
Od 16 września

Lustrzany kiosk Wirtualnej Strefy Ekonomicznej
Od 16 września

„Wieje” – akcja animacyjna
16 września, godz. 12.00-16.00

Gospodarze oprowadzają
16 i 17 września, godz. 13.00, 15.00 i 17.00

Pokoloruj teaTR – warsztaty dla rodzin z dziećmi
16 września, godz. 16.00-18.00

Spektakl TR „Piłkarze”
16 i 17 września, godz. 20.00

Spotkanie z twórcami kiosku lustrzanego – Natalią Romik i Maciejem Czeredysem
16 września, godz. 18:00-19:00

Mój plac Defilad – nagrania mieszkańców, wideomat
16 i 17 września

Lekcje terenowe na placu
18-22 września, godz. 9.00-16.30

Spacery varsavianistyczne – Łukasz Stępnik i goście
18 września, godz. 18.00, Mitologia placu, Marcin Napiórkowski
20 września, godz. 18.00, Otoczenie Pałacu Kultury, Grzegorz Mika
21 września, godz. 18.00, Analiza urbanistyczna centrum, Patryk Zaremba
27 września, godz. 18.00, Otoczenie Pałacu Kultury, Grzegorz Mika
24 września, godz. 16.00, Plac niezaistniały, Łukasz Bukowiecki
4 października, godz. 18.00, Otoczenie Pałacu Kultury, Grzegorz Mika

Architektoniczne warsztaty terenowe dla młodzieży i studentów
21 września, godz. 17.00-20.00

Gra terenowa wokół placu Centralnego
23 września, godz. 12.00-16.00

Place w Placu

W ramach interwencji plastycznej przygotowanej przez biuro architektoniczne BudCud, na nawierzchni placu Defilad zostanie zarysowany obszar przyszłego placu Centralnego. W jego obrębie, w formie kolorowych linii, zostaną odwzorowane w skali 1:1 znane place publiczne z różnych części świata.

Dzięki temu mieszkańcy stolicy będą mogli uświadomić sobie skalę przestrzeni planowanego placu Centralnego, który będzie stanowił jedynie wycinek dzisiejszego placu Defilad, a także zapoznać się z wyzwaniami, jakie wiążą się z inwestycjami i planowaniem przestrzeni publicznych we współczesnych miastach. Kuratorzy festiwalu wybrali place, które w rzeczywistej skali mieszczą się na docelowym obszarze placu Centralnego: Place des Vosges z Paryża, Trafalgar Square z Londynu, Piazza del Campo ze Sieny, Times Square z Nowego Jorku oraz Rynek Starego Miasta z Warszawy. Każdy z nich łączy z planowanym placem inny aspekt funkcjonalny lub przestrzenny, istotny dla debaty o społecznej roli tego miejsca, która jest przedmiotem 9. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

Place des Vosges to najstarszy zaplanowany plac Paryża, prototyp skwerów miejskich dla mieszkańców. Pochodzi z początku XVII wieku, z czasów króla Henryka IV. Jego osiowość i symetria mogą kojarzyć nam się z monumentalizmem wyznaczanym przez portyk wejściowy Pałacu Kultury i Nauki, prowokując pytanie o to, czy budynek pałacu narzuci historyczny charakter nowemu placowi i go zdominuje. Z kolei Trafalgar Square w Londynie to plac, którego północną pierzeję zamyka National Gallery – jedno z najważniejszych światowych muzeów. Jest ciekawym porównaniem z przyszłym placem Centralnym, ponieważ, oprócz pełnienia funkcji kulturalnej, jest miejscem demonstracji i nieformalnych wydarzeń, na przykład londyńskiego sylwestra. Piazza del Campo w Sienie to centralny plac miasta stanowiący jego serce. Czy jest szansa, że w Warszawie życie publiczne też będzie orbitować wokół placu Centralnego? Kolejnym miejscem, po którego obrysie będą spacerować zwiedzający, jest nowojorski Times Square. Wyróżnia go metoda zarządzania losami placu. To przykład, który pokazuje, jak aktywny udział lokalnych gospodarzy jest niezbędny do realizacji ambitnej wizji miejskiej – temat ten także będzie przedmiotem dyskusji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE. Wreszcie, w ramach interwencji plastycznej, zostanie odtworzony Rynek Starego Miasta w Warszawie, który mieści się dokładnie dwukrotnie w zarysie planowanego placu Centralnego. Dzięki rysunkowi i porównaniu z przestrzenią, którą wszyscy znamy, łatwiej będzie wyobrazić sobie, jak duży będzie nowy warszawski plac.

Wstęp wolny

https://wwb9.artmuseum.pl

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.