Warszawa Singera 2020

Warszawa Singera 2020
22 sierpnia rusza XVII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Udział w tegorocznym święcie muzyki, teatru, literatury i sztuk wizualnych zapowiedziało wiele gwiazd, a mimo że hybrydowa forma festiwalu zakłada internetowe transmisje części wydarzeń, nie zabraknie też atrakcji na żywo.

W tym roku organizatorzy stawiają na kameralność z powodu obowiązujących zaostrzonych norm sanitarnych proponując festiwal w formie hybrydowej, gdzie część wydarzeń będzie transmitowana przez internet i dostępna w niemal każdym miejscu na świecie. Nie zabraknie jednak koncertów i spektakli na żywo, na które zapraszają warszawskie sceny klubowe, Synagoga im. Nożyków, Scena Letnia Teatru Żydowskiego oraz Teatr Kwadrat. Natomiast plener wydarzeń festiwalowych przenosi się z Placu Grzybowskiego do Centrum Praskiego Koneser.

„Ważną, a wręcz leczniczą rolę w powrocie do normalności odegra kultura, dlatego uznaliśmy, że chcemy zorganizować kolejną edycję festiwalu. Wiemy, że nie będzie to łatwe zadanie, ale wierzymy w ten projekt oraz w jego ideę łączenia ludzi” – mówi Iza Teodorkiewicz, wicedyrektor programowy festiwalu.

Festiwal Warszawa Singera to jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce ukazujących kulturę żydowską w kontekście kultury polskiej i światowej. To święto muzyki, teatru, literatury i sztuk wizualnych, które za sprawą Gołdy Tencer i Fundacji Shalom odbywa się nieprzerwanie od 2004 roku.

Warszawa Singera ma za zadanie promować kulturę żydowską na wysokim poziomie artystycznym. Na festiwalowe dni do stolicy Polski przyjeżdżają najznakomitsi jej przedstawiciele z całego świata: zarówno twórcy z dużym dorobkiem, jak i młodzi artyści zafascynowani bogactwem kultury żydowskiej i przetwarzający ją w nowoczesnych projektach.

Na tegorocznym Festiwalu zaprezentowany zostanie najnowszy projekt zespołu Kroke z repertuarem z płyty „Rejwach”, z muzyką do spektaklu Teatru Żydowskiego oraz kompozycjami z filmów „El anonimo caronte” (reż. Toni Bestard) i „Inland Empire“ (reż. David Lynch). Natomiast Liudas Mockunas, litewski saksofonista i eklektyczny kompozytor, tworzący na pograniczu jazzu i muzyki klasycznej razem z Mikołajem Trzaską zaprezentują niezwykły projekt muzyczny stworzony specjalnie na tegoroczny festiwal.

W inauguracyjnym koncercie kantoralnym wystąpi oklaskiwany już przez warszawską publiczność kantor Yoni Rose z Niemiec, a udział specjalny on-line potwierdzili: Yaakov „Yanky” Lemmer z USA i Nachman Turgeman z Izraela. Koncert finałowy uświetni 30 sierpnia KAYAH & Transoriental Orchestra i ich goście. Nazwiska gwiazd będą znane bliżej festiwalu, jednak już teraz organizatorzy zdradzają, że dla młodych fanów Kayah szykuje wielką niespodziankę! Natomiast w „Nocy Klezmerów” wystąpią m.in. Karsten Troyke i Sharon Brauner z Niemiec oraz zespół Presburger Klezmer Band ze Słowacji.

Przedwojenny koloryt warszawski przypomną piosenki z tamtych czasów we współczesnych interpretacjach Jana Młynarskiego i grupy Combo oraz Retro Orchestra na koncercie „Mieczysław Fogg – co nam zostało z tamtych lat”.

Natomiast w wykonaniu znakomitego skrzypka Vadima Brodskiego usłyszymy ponadczasowe szlagiery, m.in. „Rodzynki z migdałami”, „Rebeka”, „Mein jidisze Mame“ czy „Tak jak malował pan Chagall”.

Warszawa Singera to także bogaty program jazzowy z występem pianisty i kompozytora Włodka Pawlika, laureata nagrody Grammy. Nie zabraknie również muzyki klasycznej, w tym niezwykłego koncertu „Królewska harfa”, w którym uderzy w struny wybitna polska harfistka Małgorzata Zalewska-Guthman.

Mocną stroną festiwalu są spektakle teatralne. Teatr Żydowski zaprezentuje na Festiwalu najlepsze spektakle: „Szoszę” Singera w reż. Karoliny Kirsz, „PeKiN“ Agaty Biziuk czy „Balkon Gołdy“ Marty Miłoszewskiej. Organizatorzy zapraszają też do uczestnictwa w tradycyjnych cyklach spotkań: z literatami, przygotowanych przez Remigiusza Grzelę i artystami, między innymi z Danutą Stenką i Zbigniewem Zamachowskim.

Festiwal to również pokazy filmów, spacery edukacyjne po Warszawie oraz udział w debatach i warsztatach wycinanki żydowskiej, ceramiki i kaligrafii hebrajskiej. Natomiast w ramach promocji nowości wydawniczych Agnieszka Obszańska poprowadzi spotkanie na temat książki „Rozproszony kontakt. Fotografie z Archiwum Ringelbluma na nowo odczytane”.

Ze szczegółowym programem festiwalu można zapoznać się na stronach www.shalom.org.pl oraz facebook.com/FestiwalWarszawaSingera

 
Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.