VII Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego

VII Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego

Reklama
Reklama

Już po raz siódmy w Warszawie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego, najważniejsze wydarzenie kulturalne w Polsce promujące twórczość i wiekopomne dokonania Ignacego Jana Paderewskiego – wybitnego muzyka, kompozytora, wielkiego patrioty, polityka, filantropa i męża stanu. Festiwal odbędzie się w dniach 4-8 listopada 2020 roku. Zainauguruje go uroczysty koncert w Sali Balowej Zamku Królewskiego.

Tegoroczna edycja Festiwalu będzie pod wieloma względami wyjątkowa. W tym roku przypada 160. rocznica urodzin kompozytora, 180. rocznica urodzin Heleny Modrzejewskiej, światowej sławy aktorki przez wiele lat wspierającej karierę artystyczną Paderewskiego, jak również 250.
rocznica urodzin Ludwiga van Beethovena, którego dzieła stanowiły znaczącą część dorobku wykonawczego Ignacego Jana Paderewskiego. Wszystkie te ważne rocznice zostaną uczczone podczas VII Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego, a ten zapowiada się na prawdziwą
muzyczną ucztę dla melomanów.

Organizatorzy zaplanowali koncerty z udziałem kameralnych orkiestr Sinfonia Varsovia i Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, jak również kameralne koncerty z udziałem wybitnych muzyków z Polski i zagranicy. Wśród nich Szymon Nehring, Jerzy Maksymiuk, Bartosz
Nizioł, Michał Francuz, Jekaterina Drzewiecka, Marek Wroniszewski, Michał Szymanowski oraz zaliczany do czołowych polskich pianistów jazzowych Krzysztof Herdzin. W programie szeroki wybór najbardziej znanych dzieł Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina, Ludwiga van Beethovena, Wolfganga Amadeusza Mozarta, czy ucznia Paderewskiego – Zygmunta Stojowskiego. Nie zabraknie też wydarzeń adresowanych do najmłodszych i młodzieży. W ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego zaplanowano między innymi interaktywny i edukacyjny koncert przeznaczony dla dzieci w wieku 3-5 lat, który poprzez muzykę i zabawę dźwiękami ma wspierać szeroko pojęty rozwój najmłodszych. Koncerty odbędą się w Zamku Królewskim w Warszawie, Oranżerii Muzeum Króla Jana III w Wilanowie i Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich.

Reklama
Reklama

Poza koncertami organizatorzy Festiwalu zaplanowali wystawy i projekcje filmów dokumentalnych przybliżających sylwetkę, dokonania i mało znane fakty z życia Ignacego Jana Paderewskiego, między innymi „Paderewski, człowiek czynu, sukcesu i sławy” czy „Prezydenci Paderewskiemu”.
VII Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego dostarczy też wielu atrakcji w sieci – wirtualną wystawę, interaktywny quiz czy rozmowy z twórcami. Te i inne niespodzianki dostępne będą na festiwalowym profilu facebookowym.

Pełny program VII Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego dostępny jest na oficjalnej stronie ignacypaderewski.com.

Jak informują organizatorzy ze względu na globalną pandemią COVID-19 tegoroczny Festiwal będzie nieco krótszy i skromniejszy, niż poprzednie edycje. Podczas wszystkich wydarzeń będą obowiązywały restrykcje sanitarne zgodne z aktualnymi wytycznymi Sanepidu. W związku z
pandemią i dynamiczną sytuacją epidemiologiczną organizatorzy rezerwują sobie prawo do zmiany programu.

Reklama
Reklama

VII Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego jest objęty patronatem honorowym i dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu „Muzyka” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

[quads id=3]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.