VI Festiwal Otwarte Mieszkania – Socrealia Warszawskie

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  

VI Festiwal Otwarte Mieszkania – Socrealia Warszawskie.

Zapraszamy na VI edycję Festiwalu Otwarte Mieszkania pt. „Socrealia Warszawskie“, który rozpoczyna się pokazem filmowym 23-ego sierpnia, a kończy debatą o wartości zabytkowej socrealizmu i spacerem 29-ego września 2018 roku.

Czy lubicie MDM, Pałac Kultury i Nauki albo Mariensztat? 
Wspomniana wyżej architektura to najbardziej rozpoznawalne zabytki w Polsce zbudowane w stylu, któremu postanowiliśmy poświęcić tegoroczną edycję FOM 2018.

Ten wciąż kontrowersyjny okres w architekturze oceniany jest często przez pryzmat sytuacji politycznej, która sprowadziła go do Polski. Jednak na charakter architektury powstałej w tym krótkim okresie wpłynęło znacznie więcej czynników. Nie kwestionując negatywnej oceny sytuacji politycznej, chcielibyśmy pokazać pełne spektrum cech tej architektury. Ocenić towarzyszące jej rzemiosło, przyjrzeć się jak sprawdzała – i sprawdza się nadal – w codziennym życiu, rozwiać mity i stereotypy oraz wreszcie zastanowić jak ją chronić i restaurować.

Poza odwiedzinami w niedostępnych na co dzień wnętrzach warszawskich mieszkań, pracowni i instytucji w programie przewidzieliśmy spacery, wykłady, debaty, warsztaty architektoniczne oraz projekcje filmowe. Zachęcamy do wędrówki po socrealistycznych osiedlach mieszkaniowych, na których – dzięki obecności domów sprzed socrealizmu oraz zbudowanych tuż po nim – będzie można zaobserwować jak styl ten kształtował się, a następnie ustępował, a także po socrealistycznej Warszawie niezrealizowanej. Zapraszamy na MDM, Muranów, Mariensztat, Plac Hallera, Bielany, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Rolnictwa na ulicę Chmielną tyły Nowego Światu i wiele innych miejsc.

Przekonajcie się co narodowe w treści i socjalistyczne w formie jest, a co nie jest. Być może uda nam się Was zaskoczyć i zmienić Wasze spojrzenie na wiele budynków.

Żeby być na bieżąco z nadchodzącymi wydarzeniami, zachęcamy do śledzenia wydarzenia oraz naszego fanpage`a: Festiwal Otwarte Mieszkania oraz http://fom.waw.pl/

Wydarzenie organizowane jest przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oddział w Warszawie, współfinansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Muzeum OdBudowy
Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Warszawie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.