Umowa pożyczki – co musi zawierać?

Umowa pożyczki to najważniejszy dokument, z którym każdy kredytobiorca powinien zapoznać się przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu zobowiązania. Znajdziemy w nim najważniejsze informacje o spłacie pożyczki oraz udzielonych warunkach. Sprawdźmy, co jest najistotniejsze i na co zwracać uwagę w pierwszej kolejności.

Co to jest umowa pożyczki?

Umowa o pożyczkę to dokument podpisywany przez kredytodawcę (czyli instytucję finansową, np. bank lub firmę pozabankową) oraz kredytobiorcę, który zaciąga pożyczkę i zobowiązuje się spłacić ją w określonym terminie. Zawiązując umowę z pożyczkodawcą, udzielamy zgodę na zaproponowane warunki spłaty, z tego też powodu przed jej podpisaniem warto sprawdzać wszelkie zapisy. Dzięki temu zyskamy pewność, że przedstawiana oferta, na którą się decydujemy, jest korzystna. Dodatkowo, czytając wszelkie punkty zawarte w umowie pożyczki, zwiększamy nasze bezpieczeństwo i minimalizujemy problemy z późniejszą spłatą zobowiązania.

Umowa pożyczki a wnioskowanie online 

Zaciągając pożyczkę w punkcie stacjonarnym, umowę pożyczki podpisujemy w formie papierowej, zabierając jeden egzemplarz do naszych domów. Co w przypadku wnioskowania o zobowiązanie przez internet? Chcąc pożyczyć pieniądze online, często obawiamy się niebezpieczeństwa w przypadku podpisania umowy w Sieci. Na szczęście, na rynku finansowym istnieje wiele firm, zapewniających nam pełne szyfrowanie naszych danych. Umowę z pożyczkodawcą możemy podpisać mailowo, telefonicznie lub podczas dostawy kurierem, który dostarczy dokument. Niektóre instytucje np. dostępne na stronie https://pozyczka4you.pl/, umożliwiają wizytę agenta firmy pożyczkowej w naszym domu, w czasie której podpisujemy umowę w formie papierowej.

Co powinno znaleźć się w umowie pożyczki?

W umowie pożyczki przede wszystkim muszą zostać zawarte szczegółowe dane instytucji, która udziela nam zobowiązania oraz nasze dane osobowe. Czytając dokument, musimy zwrócić szczególną uwagę na informacje o kwocie, którą pożyczamy oraz przeanalizować harmonogram spłaty, na podstawie którego będziemy uiszczać raty kredytowe. Warto także sprawdzać wysokość oprocentowania i RRSO, które wpływają na koszty pożyczki, jakie poniesiemy po podpisaniu dokumenty. Pamiętajmy również, że ważne, aby w umowie znalazły się szczegóły dotyczące kroków, jakie zostaną podjęte w przypadku braku spłaty rat oraz w sytuacji, gdy konsument zechce zerwać umowę. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.