Ulica Ząbkowska zamknięta przez całe wakacje 2018

Ulica Ząbkowska zamknięta przez całe wakacje 2018.

W tym roku ulica Ząbkowska będzie wyłączona z tranzytowego ruchu samochodów przez całe wakacje. Ponownie samochody wrócą tu na początku września.

Fundacja Skwer Sportów Miejskich wraz z pracownią architektoniczną WXCA, na zlecenie ratusza, opracowują projekt zagospodarowania ulicy, który odpowie na potrzeby mieszkańców ustalone podczas ubiegłorocznego festiwalu Otwarta Ząbkowska. Projekt będzie miał formę tymczasowego zagospodarowania, które pokaże pomysły projektantów i pozwoli na sprawdzenia w praktyce ich założeń. Dzięki takiej formie będziemy mogli porozmawiać o tym, jak docelowo zagospodarować ulicę. Przekonamy się też, czy rozwiązania są wygodne w użyciu i estetyczne.

W trakcie wakacji fundacja, wraz z zespołem Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, będzie prowadzić rozmowy z mieszkańcami i osobami odwiedzającymi ul. Ząbkowską, wprowadzać zmiany zasugerowane przez użytkowników i wynikające z obserwacji. Zagospodarowanie ul. Ząbkowskiej będzie też okazją do wprowadzenia wielu form aktywności
rekreacyjnej dla wszystkich pokoleń, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców określonymi w trakcie ubiegłorocznego festiwalu. W weekendy będą odbywały się animacje prowadzone przez stowarzyszenia i organizacje sportowe działające na Pradze, a w trakcie tygodnia cała infrastruktura będzie bezpłatnie dostępna dla wszystkich mieszkańców.

Program Festiwalu Otwarta Ząbkowska – klik

Zmiany w ruchu drogowym
Zmiany związane z festiwalem zastaną wprowadzone w nocy z piątku na sobotę, 29 na 30 czerwca. Dla kierujących oznaczają wyłączenie z ruchu kołowego ul. Ząbkowskiej na odcinku od ul. Targowej do Brzeskiej.

Fragment ulicy z charakterystyczną kamienną nawierzchnią i pozostałościami po torach tramwajowych stanie się deptakiem. 
Wyłączony z ruchu odcinek ul. Ząbkowskiej będzie można ominąć na kilka sposobów. Do Targowej prowadzący będą mogli dojechać ulicą Brzeską i Białostocką lub Naczelnikowską i al. Solidarności. Do ulicy Kijowskiej natomiast kierujący zostaną poprowadzeni objazdem ulicami Brzeską lub Markowską bądź Naczelnikowską i Trasą Świętokrzyską.

W porównaniu z ubiegłym rokiem sytuacja komunikacyjna uległa poprawie. Pod koniec roku zakończyły się prace, które wymuszały zamknięcie dla samochodów ul. J. Zamoyskiego. Wcześniej została otwarta Trasa Świętokrzyska na przedłużeniu ul. Kijowskiej. W ten sposób jadący z ul. Radzymińskiej zyskali nowe wygodne połączenie, które umożliwia ominięcie głównych ulic Pragi. Co ważne, obydwie jezdnie ul. Kijowskiej zyskały nową nawierzchnię.

Dodatkowo na jezdni w kierunku Targowej, na odcinku od Dworca Wschodniego, zostanie wytyczony buspas. Będą mogły z niego korzystać także taksówki i pojazdy MTON. Zmiany dotyczyć będą również kursujących ul. Ząbkowską autobusów komunikacji miejskiej. Linia 138 do ul. Targowej dojedzie ulicami Markowską i Kijowską. Natomiast autobusy linii 170,
338 oraz nocnych N16 i N66 – w kierunku ronda S. Starzyńskiego, pl. Hallera i Dworca Centralnego – pojadą ulicami Markowską i Białostocką do Targowej, zaś w drugą stronę – będąkursowały Targową do Kijowskiej i skręcą w Markowską.

Na czas trwania festiwalu zawieszone zostanie funkcjonowanie przystanku Markowska 02, zastąpi go tymczasowy przystanek Markowska 52 zlokalizowany przy ul. Ząbkowskiej ok. 50 m za skrzyżowaniem z ul. Markowską. Więcej informacji o zmianach w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej: www.infoulice.um.warszawa.pl.

Program Festiwalu Otwarta Ząbkowska – klik

źródło: materiały prasowe

Reklama

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.