Szpital tymczasowy na Okęciu gotowy na przyjęcie pacjentów

Codziennie około 10 tysięcy żołnierzy zaangażowanych jest w walkę z epidemią koronawirusa, a kolejne 10 tysięcy jest w stałej gotowości do działania. Żołnierze, szczególnie żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, cały czas wspierają seniorów – zarówno tych, którzy są pensjonariuszami placówek pomocy społecznej, jak i tych, którzy pozostają we własnych domach.

Wojskowi wspierają już 21 Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Organizują akcje krwiodawstwa oraz oddawania osocza.

Wydzielone w wojskach chemicznych zespoły odpowiadają za dezynfekcję sprzętu, pomieszczeń w jednostkach wojskowych oraz personelu wojskowego. Cały czas Wojsko Polskie prowadzi także dezynfekcję m. in. domów pomocy społecznej.

2,5 tys. wojskowych medyków, pielęgniarek i ratowników medycznych dba o zdrowie chorych i ratuje życie pacjentów. Cały czas pracuje 14 wojskowych szpitali. Wojsko Polskie wsparło budowę 17 szpitali tymczasowych na terenie całego kraju i przygotowało samodzielnie szpital tymczasowy na warszawskim Okęciu oraz dwa szpitale kontenerowe na warszawskim Bemowie i we Wrocławiu.

Szpital na warszawskim Okęciu będzie przyjmował pacjentów dopiero w momencie, w którym inne szpitale (w tym pozostałe szpitale tymczasowe) na terenie Warszawy przestaną być wydolne. Szpital pomieści 250 łóżek, w tym 30 intensywnej terapii.

Trwa także formowanie szpitala halowego zlokalizowanego przy Wojskowym Instytucie Medycznym na ul. Szaserów w Warszawie. Potencjał szpitala to 66 łóżek wyposażonych w respiratory i kardiomonitory, z czego 60 wyposażone będzie w standardzie pozwalającym na intensywną opiekę medyczną. Będzie przygotowany do leczenia najcięższych przypadków zakażeń. Posiadał będzie również niezależne urządzenia do diagnostyki obrazowej (TK i RTG).

źródło: MON

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.