Swędzenie podniebienia – przyczyny, objawy, leczenie

Pierwszym objawem, który przychodzi nam na myśl, gdy zastanawiamy się nad problemami związanymi z gardłem, jest jego ból. Niewątpliwie do mniej oczywistych symptomów, które nieraz bagatelizujemy, wstydzimy się lub po prostu nie wiemy, jak o nich mówić, należy świąd podniebienia. Jakie są jego przyczyny, co jeszcze może mu towarzyszyć i jak go leczyć? Sprawdź!

Swędzi mnie podniebienie – czy to infekcja?

Swędzenie podniebienia to jeden z objawów, które znacznie utrudniają codzienność – jest irytujący, rzadko wiemy, co możemy z nim zrobić, a pojawiająca się w związku z tym bezsilność zdaje się go tylko nasilać. Stąd tak ważna jest świadomość problemu oraz poznanie jego źródeł – to właśnie zniwelowanie przyczyny pozwala w pełni się go pozbyć.

Pierwszym i najczęstszym źródłem swędzenia podniebienia miękkiego jest infekcja. Gardło podlega w tym czasie działaniu patogenów, które, wnikając do komórek błon śluzowych wyściełających górne drogi oddechowe, wywołują stan zapalny. W jego przebiegu wytwarzane są substancje drażniące zakończenia nerwowe, co możemy odczuwać właśnie m.in. jako swędzenie. Może pojawić się także ból, obrzęk, pieczenie, zaczerwienienie gardła oraz dodatkowe dolegliwości, takie jak podwyższona temperatura, ogólne osłabienie, ból głowy, stawów czy mięśni. Jeżeli to infekcja powstała na tle wirusowym, symptomy będą narastać stopniowo – największą intensywność osiągną w ciągu pierwszych kilku dni, by po około tygodniu znacznie osłabnąć.

Zakażenie bakteryjne pod lupą

W przypadku zakażenia bakteryjnego przebieg jest zazwyczaj o wiele bardziej nasilony. Co więcej, choroba pojawia się nagle i od razu z dużą intensywnością. Na gardle występują też czopy ropno-śluzowe, migdałki są powiększone oraz widoczny jest na nich białawy nalot. 

Różnicowanie źródła problemu jest w tym kontekście niezwykle istotne, ponieważ determinuje sposób leczenia – infekcję wirusową poddajemy terapii objawowej, zaś w przypadku zakażenia bakteryjnego konieczne jest dołączenie także leczenia przyczynowego, czyli antybiotykoterapii. Jeżeli masz wątpliwości, czy przypadkiem nie doszło do zakażenia bakteriami, koniecznie poddaj to konsultacji lekarskiej.

Co może wesprzeć terapię infekcji, której objawem jest m.in. swędzenie podniebienia?

  • Jeżeli towarzyszy nam także uczucie suchości w gardle, warto zastosować nawilżające płukanki. Pomaga m.in. siemię lniane lub miód.
  • Dobrze posiłkować się pastylkami do ssania, które są dostępne w każdej aptece bez recepty – postaw na środki zrobione z naturalnych składników, np. wspomnianego już miodu, propolisu czy witaminy C.
  • Wsparciem mogą okazać się także napary z ziół. Pomocny jest m.in. rumianek, który wykazuje działanie antyseptyczne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, łagodzi ból oraz wspiera odporność organizmu. Stosujmy go zarówno pod postacią herbatki, jak i płukanki na gardło – płukanie ostudzonym naparem ziołowym należy powtarzać 3-4 razy dziennie.

Uwaga na alergię!

Przyczyną świądu podniebienia może być także alergia – tego typu symptom bardzo często towarzyszy uczuleniu pokarmowemu. Czynnikami uczulającymi mogą być m.in. orzechy, owoce morza, seler naciowy czy nabiał. Kolejnym rodzajem często spotykanej alergii, mogącej objawiać się właśnie swędzeniem gardła, jest także uczulenie na różnego rodzaju pyłki lub trawy, które często skutkuje alergicznym nieżytem nosa i zatok przynosowych. Pojawiająca się wtedy wydzielina spływa po tylnej ścianie gardła i tym samym może powodować uciążliwe symptomy płynące właśnie z jego strony. 

Co w takim przypadku? Po pierwsze, należy unikać alergenów. Jeżeli są to pyłki, w sezonie ich największej aktywności starajmy się jak najmniej wychodzić z budynków i nie narażać się na kontakt z nimi. Warto również korzystać z oczyszczaczy powietrza, w których zamontowane są specjalnie filtry przeznaczone właśnie dla alergików. Po drugie, konieczna może być wizyta u alergologa i przepisanie farmakoterapii, która pomoże złagodzić uczulenie. Lekarz może zlecić też specjalną terapię odczulającą – tego typu leczenie zawsze wykonujemy pod okiem specjalisty.

Co jeszcze może wywołać swędzenie podniebienia?

Innymi przyczynami swędzenia podniebienia może być także m.in. grzybicze zapalenie jamy ustnej lub opryszczkowe zapalenie jamy ustnej. Jeżeli obserwujesz u siebie dodatkowe objawy, są one intensywne, narastają lub z jakichś innych względów czujesz się nimi zaniepokojony, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty – zdrowie przede wszystkim.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.