Stół Zahy HADID „Mesa”

W DESA Unicum w Warszawie, do 5 października 2021, można zobaczyć słynny stół „Mesa”, projekt artystki dla szwajcarskiej, kultowej marki Vitra.

Brytyjska architektka irackiego pochodzenia zasłynęła także z awangardowych projektów m.in. mebli, butów czy ceramiki. W 2004 roku stała się pierwszą kobietą uhonorowaną Nagrodą Pritzkera, często nazywaną „architektonicznym Noblem”.

Pochodzący z 2007 r. stół „Mesa” jest przykładem sztuki użytkowej w wykonaniu Zahy Hadid. Łączy w sobie wszystkie niepowtarzalne cechy jej prac: ekstrawagancję, opływowe kształty, a także rzeźbiarską i wymykająca się schematom formę. Meblarskie arcydzieło nawiązuje do słynnej instalacji Elastika z 2005 r. zaprojektowanej przez Hadid w budynku Moore na Miami Art Fair. Sama autorka porównała stół „Mesa” do lilii wodnych unoszących się na powierzchni stawu. Lśniąca powierzchnia stołu to efekt pokrycia powłoką z azotanu srebra, która tworzy wrażenie lustrzanego odbicia.

5 października w DESA Unicum podczas aukcji „Design. Rzecz to piękna”  stół pójdzie pod młotek.  To pierwszy tego typu obiekt na polskim rynku aukcyjnym. Jego cena może przekroczyć 2 mln zł.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.