Spotkanie z Józefem Henem w Muzeum Literatury

Spotkanie z Józefem Henem w Muzeum Literatury

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza oraz Wydawnictwo MG zapraszają na spotkanie z Józefem Henem, autorem wydanej z końcem lutego 2020 roku powieści Odejście Afrodyty.

Na tle szarej, polskiej rzeczywistości lat 80. rozgrywa się miłosno-psychologiczna historia dojrzałego mężczyzny, znakomitego mediewisty i wysublimowanego intelektualisty, do młodej kobiety, która porzuca go jednak dla młodego osiłka. Zakochany mężczyzna nie potrafi się z tym pogodzić, nie rozumie dlaczego, popada w zniechęcenie i tęskni…
Narratorem Odejścia Afrodyty jest pisarz, sam po wielu burzliwych romansach, rozliczający się z własną przeszłością, który znakomicie portretuje bohatera książki, ukazując jego rozterki, depresje i skomplikowaną psychologię uczuć. Książkę dopełnia przygnębiający obraz chylącego się ku upadkowi PRL-u, gdzie brakuje wszystkiego i szarość oblepia życie codzienne.

Po niektórych moich książkach, jak Odejście Afrodyty, recenzenci pisali, że nic, co erotyczne, nie jest mi obce. Reklamowano mnie nawet – i czyniły to panie – jako „znawcę kobiet”. Zawsze temu zaprzeczałem. Ktoś taki jak znawca kobiet w przyrodzie nie istnieje i nie ma prawa zaistnieć. Kobieta dla mężczyzny jest zagadką i zawsze pozostanie tajemnicą. Ale oprócz miłości erotycznej w moich książkach jest dużo miłości przyjacielskiej. Sądzę, że przyjaźń jest nawet bardziej wymagającym uczuciem niż miłość. Bo nie może być jednostronnej przyjaźni, a istnieje tyle miłości nieodwzajemnionych!
Józef Hen

Józef Hen – właściwie Józef Henryk Cukier, pisarz, reportażysta, scenarzysta i reżyser, a także dramaturg i publicysta. Urodził się 8 listopada 1923 roku w Warszawie w żydowskiej rodzinie. Jako dziecko współpracował z założonym przez Janusza Korczaka „Małym Przeglądem”. Podczas obrony Warszawy przebywał na Nowolipiu. Miasto opuścił w 1939 roku. Wojnę spędził w Związku Radzieckim. Następnie trafił do Samarkandy w Uzbekistanie. Z końcem wojny wstąpił do Ludowego Wojska Polskiego. W 1944 roku przyjął pseudonim literacki Hen, który z czasem zaczął służyć mu za nazwisko. Hen przez lata doczekał się kilkunastu tłumaczeń. Mieszka w Warszawie.

5 marca 2020 roku, godz. 19:00, siedziba główna Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20,

Wstęp wolny!
FB: https://www.facebook.com/events/793075437866436/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.