Spotkanie online z Larsem Berge, autorem reportażu „Dobry wilk”

Spotkanie online z Larsem Berge, autorem reportażu „Dobry wilk”

Reklama
Reklama

Ambasada Szwecji i Wydawnictwo Czarne zapraszają na spotkanie online ze szwedzkim dziennikarzem, autorem książki „Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo”. Książka „Dobry wilk” (tłum. Irena Kowadło-Przedmojska) znalazła się w finale Nagrody im. Kapuścińskiego 2020.

Czwartek 7 maja, godz. 19:00

Prowadzenie spotkania: Rafał Hetman
Tłumaczenie: Ewa Kanigowska-Gedroyć

Reklama
Reklama

Szwedzi kochają przyrodę i są dumni, że natura od dekad odwzajemnia ich szacunek i oddanie. Jednym z miejsc, które miało odzwierciedlać to harmonijne współżycie, było Kolmården, największy ogród zoologiczny w krajach skandynawskich. Wilki były wizytówką ogrodu, a program Bliski Kontakt z Wilkiem przyciągał rocznie tysiące osób chcących stanąć oko w oko z oswojonymi drapieżnikami. Wśród odwiedzających pojawiały się najbardziej znane osoby ze świata mediów, sportu i polityki, a spragnieni wrażeń turyści zasypywali media społecznościowe sympatycznymi zdjęciami z wilczego wybiegu. Dlatego gdy w czerwcu 2012 roku wilki z Kolmården zagryzły swoją opiekunkę Karolinę, kraj był w szoku.

Lars Berge poznał wszystkie okoliczności wypadku, lecz im więcej wiedział, tym trudniej było mu odpowiedzieć na pytanie: co poszło nie tak? Jak to możliwe, że stado oswojonych z obecnością ludzi wilków zaatakowało i zabiło człowieka? Co zawiodło? Procedury bezpieczeństwa czy wciąż niewystarczająca wiedza? A może pycha i chciwość wzięły górę nad rozsądkiem? Bez względu na odpowiedzi porozumienie człowieka ze zwierzęciem zostało zerwane. A może tak naprawdę nigdy go nie było?

Lars Berge (ur. 1974) – szwedzki dziennikarz, dokumentalista i scenarzysta. Przez wiele lat współpracował z dziennikiem „Svenska Dagbladet”. Autor powieści i książek reporterskich. Mieszka w Sztokholmie.

Reklama
Reklama

FB-klik

[quads id=3]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.