Spółka jawna – odpowiedzialność za zobowiązania

kancelaria prawna - Spółka jawna

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się bezpośrednio z zaciąganiem różnego typu zobowiązań. W zależności od rodzaju spółki kwestia odpowiedzialności wygląda nieco inaczej. Na kogo spadnie odpowiedzialność za zobowiązania spółki jawnej?

Spółka jawna — czym jest?

Spółka jawna przynależy do kategorii spółek osobowych prawa handlowego. W praktyce oznacza to, że nie odnajdziemy w niej ani kapitału zakładowego, ani organów obowiązkowych w przypadku spółki z o.o. czy spółki akcyjnej. Prawo wskazuje, że tego typu spółki mogą być prowadzone dla dowolnie wybranej działalności gospodarczej. Wyjątkiem są przypadki, gdy dana działalność jest przeznaczona dla specyficznych rodzajów spółek. Przykładowo jedynie spółki akcyjne mają prawo do prowadzenia działalności z zakresu bankowości. Warto zauważyć, że regulacje prawne stosowane względem spółek jawnych stosuje się jako trzon do regulacji innych spółek osobowych. Mowa tutaj o spółkach partnerskich, komandytowych i komandytowo-akcyjnych. Regulacje te odnoszą się do wielu kwestii, takich jak nabywanie praw przez dany podmiot czy odpowiedzialność za zobowiązania spółki jawnej.

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki jawnej

Spółka jawna nie ma osobowości prawnej, tym samym nie może być brana jako odrębny podmiot w sferze prawno-gospodarczej. Warto natomiast pamiętać, że spółki te mają zdolność prawną. Oznacza to, że mogą one samodzielnie nabywać prawa, zaciągać zobowiązania, pozywać czy być pozwanym. Wszelkiego rodzaju takie działania spółka podejmuje poprzez swoich wspólników.

Zaciąganie zobowiązań wiąże się z tym, że spółka jawna może stać się dłużnikiem. Rodzaj podpisywanego zobowiązania nie ma tutaj większego znaczenia. Wynika to z faktu, że zakres odpowiedzialności jest rozciągany na poszczególnych wspólników. Odpowiadają oni za to całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz spółką. Tym samym wierzyciel ma prawo przeprowadzić egzekucję z majątku wspólnika w przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okazała się bezskuteczna. Wiąże się to bezpośrednio z terminem subsydiarnej odpowiedzialności wspólnika. Regulacja ta nie stanowi natomiast przeszkody do wniesienia powództwa przeciwko wspólnikowi, zanim egzekucja zostanie uznana za bezskuteczną. Subsydiarna odpowiedzialność wspólników nie pojawia się, jeżeli zobowiązania powstały przed wpisem do rejestru.

Czy można wyłączyć wspólnika z odpowiedzialności za zobowiązania?

Umowa spółki jawnej zależy znacznie od woli jej wspólników i można ją dowolnie modyfikować. Niezwykle istotną kwestią jest jednak to, że wszystko, co w niej zawarte musi być zgodne z prawem. Jeżeli znajdą się tam zapisy niezgodne z prawem, wtedy są one nieważne. Tym samym z odpowiedzialności za zobowiązania spółki jawnej nie można wyłączyć żadnego ze wspólników. Względem wierzyciela spółki zapis w umowie zwalniający wspólnika z odpowiedzialności majątkiem nie będzie w żaden sposób skuteczne. Zanim założysz spółkę jawną, zapoznaj się zatem z warunkami funkcjonowania jako wspólnik takiego podmiotu.

/artykuł sponsorowany/

Reklama