Santor, Łazuka, Majewski i Godlewska – Wieczór z Adolfem Dymszą

Wieczór z Adolfem Dymszą

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz dyrektor muzyczny Jan Emil Młynarski zapraszają na spotkanie słowno- muzyczne. Podczas wydarzenia odbędzie się pokaz filmów krótkometrażowych, niekompletnych oraz zwiastunów z udziałem króla polskich komików Adolfa Dymszy.

Jego urodziny to świetna okazja, by zaprezentować nieznane i zapomniane kreacje legendy polskiego kina, teatru i kabaretu. 

Po seansie zapraszamy na spotkanie słowno–muzyczne, podczas którego usłyszymy Irenę Santor, Adriannę Godlewską, Bohdana Łazukę i Czesława Majewskiego.

 
𝐊𝐎𝐍𝐂𝐄𝐑𝐓
– Irena Santor
– Bohdan Łazuka
– Adrianna Godlewska
– Czesław Majewski
– Jan Emil Młynarski
 
𝐏𝐀𝐑𝐀𝐃𝐀 𝐑𝐄𝐙𝐄𝐑𝐖𝐈𝐒𝐓Ó𝐖, 𝐫𝐞ż. 𝐌𝐢𝐜𝐡𝐚ł 𝐖𝐚𝐬𝐳𝐲ń𝐬𝐤𝐢, 𝟏𝟗𝟑𝟒.
Konstanty Rybski jest szefem restauracji „Pod amorem”, który ostro i bezwzględnie traktuje swych kelnerów: Pączka i Pułapkę. Role odwracają się, gdy zostaje powołany do wojska, okazuje się bowiem, że obaj są starsi szarżą. Dotychczasowi kelnerzy mszczą się na szefie, musztrując go bez litości. Na domiar złego wszyscy trzej kochają się w jednej kobiecie: uroczej dyrygentce damskiej orkiestry, Barbarze.
Do niedawna film uchodził za zaginiony, jednak w zbiorach FINA znajduje się jego krótki, zaledwie 15- minutowy fragment. Kwietniowa Retroteka będzie rzadką okazją do jego obejrzenia.
 
𝐁𝐎𝐋𝐄𝐊 𝐈 𝐋𝐎𝐋𝐄𝐊, 𝐫𝐞ż. 𝐌𝐢𝐜𝐡𝐚ł 𝐖𝐚𝐬𝐳𝐲ń𝐬𝐤𝐢, 𝟏𝟗𝟑𝟔 𝐫.
Ślusarz Bolek przypadkiem trafia na eleganckie przyjęcie, gdzie goście biorą go za bardzo do niego podobnego arystokratę Lolka. W efekcie nieporozumienia zostaje mianowany dyrektorem fabryki jednego z amerykańskich przemysłowców.
Film niestety nie zachował się do naszych czasów, istnieje jednak amerykański zwiastun kinowy zawierający kilka fragmentów najlepszych scen, m.in. piosenki „A mnie w to graj”, którą Adolf Dymsza śpiewa w duecie z… Adolfem Dymszą.

𝐌Ó𝐉 𝐓𝐄𝐀𝐓𝐑, 𝐫𝐞ż. 𝐋𝐮𝐝𝐰𝐢𝐤 𝐏𝐞𝐫𝐬𝐤𝐢, 𝟏𝟗𝟔𝟎 𝐫.
Film dokumentalny z 1960 roku prezentujący wybrane numery z bogatego repertuaru Adolfa Dymszy. W całym filmie we wszystkich rolach występuje Adolf Dymsza: jest nie tylko artystą na teatralnej scenie, lecz także szatniarzem, bileterem, strażakiem oraz ludźmi na widowni.

𝐒𝐭𝐫𝐞𝐚𝐦𝐢𝐧𝐠 𝐤𝐨𝐧𝐜𝐞𝐫𝐭𝐮 𝐝𝐨𝐬𝐭ę𝐩𝐧𝐲 𝐧𝐚 𝐰𝐰𝐰.𝐧𝐢𝐧𝐚𝐭𝐞𝐤𝐚.𝐩𝐥
𝟗 𝐊𝐖𝐈𝐄𝐓𝐍𝐈𝐀 | 𝐆𝐎𝐃𝐙. 𝟏𝟗:𝟎𝟎
𝐁𝐈𝐋𝐄𝐓𝐘: http://bityl.pl/Rgk0P
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.