Retroteka: Wieczór z kulturą żydowską

Retroteka: Wieczór z kulturą żydowską

W kwietniu 2023 r. przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jan Emil Młynarski zaprosił przyjaciół by podczas Retroteki oddać hołd warszawskim Żydom. Podczas koncertu usłyszymy Trio Młynarski/Masecki/Markowicz.

W filmowej części wieczoru pokaz filmu:
𝗗𝗿𝗼𝗴𝗮 𝗺ł𝗼𝗱𝘆𝗰𝗵 | 𝗠𝗶𝗿 𝗞𝘂𝗺𝗲𝗻 𝗢𝗻 – polski fabularyzowany film dokumentalny w języku jidysz z 1936 w reżyserii Aleksandra Forda.

𝐊𝐢𝐧𝐨 𝐈𝐥𝐮𝐳𝐣𝐨𝐧 | 𝐮𝐥. 𝐍𝐚𝐫𝐛𝐮𝐭𝐭𝐚 𝟓𝟎𝐀, 𝐖𝐚𝐫𝐬𝐳𝐚𝐰𝐚
𝐒𝐎𝐁𝐎𝐓𝐀 | 𝟏 𝐊𝐖𝐈𝐄𝐓𝐍𝐈𝐀 | 𝟏𝟗:𝟎𝟎
𝐁𝐢𝐥𝐞𝐭𝐲: https://tiny.pl/w8dgw

𝐓𝐫𝐢𝐨 𝐌ł𝐲𝐧𝐚𝐫𝐬𝐤𝐢/𝐌𝐚𝐬𝐞𝐜𝐤𝐢/𝐌𝐚𝐫𝐤𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳 to spotkanie pianina, skrzypiec i mandoliny. Spotkanie wokół polskich melodii, bardzo popularnych kiedyś, dziś prawie zapomnianych. Muzycy sięgnęli po repertuar autorstwa największych twórców międzywojennej, rozrywkowej muzyki polskiej takich jak Henryk Wars, Zygmunt Białostocki, Marian Hemar czy Emmanuel Schlechter, ale tym razem są to piosenki stricte z zaginionego świata polskich Żydów. Zabawne szmoncesy, poruszające ballady oraz klezmerski jazz prosto z warszawskich teatrów
i rewii międzywojnia przywołują pamięć o ludziach i świecie, którego już nie ma, a który ożywa na moment podczas koncertu tego wyjątkowego tria.

𝐓𝐫𝐚𝐧𝐬𝐦𝐢𝐬𝐣𝐚 𝐤𝐨𝐧𝐜𝐞𝐫𝐭𝐮 𝐧𝐚 𝐰𝐰𝐰.𝐧𝐢𝐧𝐚𝐭𝐞𝐤𝐚.𝐩𝐥

𝐃𝐫𝐨𝐠𝐚 𝐦ł𝐨𝐝𝐲𝐜𝐡 | 𝐌𝐢𝐫 𝐊𝐮𝐦𝐞𝐧 𝐎𝐧, 𝐫𝐞𝐳̇. 𝐀𝐥𝐞𝐤𝐬𝐚𝐧𝐝𝐞𝐫 𝐅𝐨𝐫𝐝, 𝟏𝟗𝟑𝟔
Warszawa lata 30. XX wieku. Życie biedoty żydowskiej w czynszowych kamienicach, w wilgotnych suterenach i praca mieszkających tam ludzi, to codzienność obserwowana oczami żydowskich dzieci. Stan zdrowia żydowskich robotników jest bardzo zły. Gruźlica, nazywana chorobą biedoty, dotyka wiele dzieci. Część z nich trafia do żydowskiego sanatorium im. Medema w Miedzeszynie pod Warszawą. W ośrodku otrzymują jedzenie i czyste ubrania oraz uczą się wspólnego życia opartego na wypracowanych przez wychowawców nowoczesnych zasadach. Każdego dnia pomagają prowadzić gospodarstwo przy ośrodku, które zapewnia instytucji samowystarczalność. Wychowankowie uczestniczą w gimnastyce, zajęciach edukacyjnych i artystycznych. Do ośrodka trafiają także dzieci strajkujących polskich górników z Zagłębia.


Przeczytaj też:

Wydarzenia weekend – klik