Przynęty na szczupaki – co wybrać?

Przynęty na szczupaki

Wiele osób interesujących się wędkarstwem zastanawia się, jakie przynęty na szczupaki są najlepsze. Na rynku znajdziemy zarówno sztuczne, jak i naturalne wabiki. Które będą najlepsze? Co warto wiedzieć o przynętach na szczupaki? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższym artykule. Miłej lektury! 

Jakie przynęty na szczupaki?  

Szczupak to zwinna, waleczna i z pewnością pięknie ubarwiona ryba. Można powiedzieć, że jest to król w polskich wodach. Wbrew obiegowej opinii, jest to jeden z pokaźnych drapieżników, który wciąż dość licznie występuje na naszych wodach. Jednak połów tej ryby można uznać za test umiejętności wędkarza. Wymaga to bowiem odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Oczywiście nie bez znaczenia pozostają także warunki pogodowe, czas, a także przynęta. Jakie przynęty na szczupaki będą zatem najlepszym wyborem?  

 Można podzielić je na dwie grupy: naturalne i sztuczne. Kwestia wyboru uzależniona jest m.in. od metody połowu. Zarówno naturalne, jak i sztuczne wabiki są równie skuteczne. Warto dodać, że szczupaki na ogół atakują z zaskoczenia i polują na ofiary, które nie poruszają się zbyt szybko. Można powiedzieć, że charakteryzuje je zasada: najeść się do syta przy minimalnej stracie energetycznej.   

Przynęty spinningowe 

Jeśli nie chcemy używać naturalnej przynęty do połowu szczupaka, to z powodzeniem możemy zdecydować się na te sztuczne. Warto zaznaczyć, że mamy tu dość duży wachlarz możliwości. Do bardzo popularnych z pewnością należą przynęty spinningowe. Z reguły szczupaki łowi się na silikonowe kopyta, duże twistery, błystki wahadłowe, obrotówki oraz woblery. Te ostatnie, czyli ulubiony pokarm szczupaków, wyglądem przypominają małe rybki 

 Zazwyczaj wykonane są z drewna bądź tworzyw sztucznych. Dobrym wyborem będą bocznie spłaszczone oraz drobno lusterkujące woblery. Są one również pokryte odpowiednimi wzorami i kolorami, przypominającymi łuski ryb. Taka przynęta będzie doskonała do łowienia szczupaków. Bardzo często woblery wyposażone są również w ster, który gwarantuje ich stabilizację w wodzie. Warto jednak pamiętać, aby unikać agresywnego prowadzenia – należy robić to powoli i płynnie, ponieważ szczupaki chętnie atakują osłabione ryby. Woblery pływające dobrze sprawdzą się szczególnie w miejscach porośniętych roślinnością, tonące natomiast przy łowieniu na dalsze odległości. W przypadku łowienia szczupaka, spinning z pewnością należy od jednych z najlepszych przynęt.  

Przynęty gumowe  

W łowieniu szczupaka bardzo przydatne są również przynęty gumowe. Ryby – atrapy wykonane z miękkiej gumy są ulubieńcami spinningistów. W tym zestawieniu znajdziemy m.in. kopyto Savage Gear, które charakteryzuje się wyjątkowym poziomem elastyczności. Gumowe przynęty stanowią świetną imitację wyglądu mniejszych okazów, co z pewnością skłoni szczupaki do wykonania ataku.  

Warto zaznaczyć, że największymi imitacjami najskuteczniej zachęcimy szczupaka późną jesienią, ponieważ jest to czas, kiedy szykuje się do zimy. O tej porze w diecie drapieżników pojawiają się bowiem większe osobniki. W związku z tym jest to doskonały czas, aby szczupaka najłatwiej złowić.  

Pamiętajmy, że przynęty gumowe dostępne są w różnych rozmiarach, dlatego wielkość przynęty oraz rodzaj przynęty należy dopasować pod względem warunków naturalnych. Wiosną młodych ryb jest bowiem najwięcej, natomiast większych osobników można zaobserwować w większej ilości jesienią.   

Co jeszcze wziąć pod uwagę przy łowieniu szczupaka?  

 Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, dobór przynęty należy dopasować do metody łowienia naszego drapieżnika. Aby złapać szczupaka, musimy pamiętać o kilku kwestiach. Chodzi między innymi o to, aby przynęta nie była zbyt mała. Nasz król polskich wód ma bowiem dużą paszczę, dlatego można przyjąć zasadę, że im większy okaz szczupaka, tym na większą przynętę ma ochotę. Warto dodać, że zarówno wśród doświadczonych, jak i początkujących wędkarzy słyszy się, ze szczupaki najczęściej łowi się na spinning.  

O czym jeszcze pamiętać podczas łapania szczupaka? Jeśli w wodzie zaobserwujemy masę małych ryb, które są podstawowym składnikiem diety naszych drapieżników, to nie powinniśmy oczekiwać udanego połowu. Najedzone szczupaki nie dadzą się tak łatwo skłonić do ganiania za przynętą. Czym jest to spowodowane? Otóż w takich warunkach mogą udać się na posiłek, kiedy tylko zechcą. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest zwabienie drapieżnika na wyjątkowo atrakcyjną przynętę.  

Ciekawą radą jest również to, aby w takich warunkach wabik nie przypominał naturalnego pokarmu tych ryb. W ten sposób dobrze wyróżni się bowiem z tłumu. Do tego celu możemy zatem użyć błyszczących przynęt z brokatem.  

Jak widać, złowienie szczupaka wymaga nie tylko zastosowania odpowiedniej przynęty, ale również wiedzy i doświadczenia. Na koniec warto również zaznaczyć, że szczupak nie jest przykładem aktywnego łowcy, w związku z tym nie przemierza rozległych obszarów wodnych w celu ataku ofiary. Drapieżnik ten czeka bowiem cierpliwie na swój posiłek w  wytypowanym miejscu. Na uwagę zasługuję fakt, że największe osobniki są wręcz rybami stanowiskowymi i spędzają większość czasu w bardzo specyficznych miejscach.  

/artykuł sponsorowany/

Reklama