Przelewy P2P na numer telefonu oraz ich rosnąca popularność. Z czego to wynika?

Przelewy P2P na numer telefonu

Transakcje przez internet to obecnie najpopularniejsza forma płatności w systemie BLIK, która już dawno stała się dla konsumentów atrakcyjniejsza niż np. płatności kartami. Według danych Narodowego Banku Polskiego od kwietnia do czerwca br. z BLIKA korzystaliśmy 3 razy częściej niż z kart. Coraz chętniej wykorzystywaną przez Polaków metodą na użycie BLIKA stały się także przelewy na numer telefonu, których wykorzystanie wzrosło o 104% w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku.

BLIK w Polskim Standardzie Płatności

BLIK to ogólnokrajowy, powszechny standard płatności, który oparty jest na najnowocześniejszych technologiach informatycznych. Dzięki transakcjom BLIK miliony Polaków mogą bezpiecznie, szybko i wygodnie za pomocą smartfonu płacić w internecie, w tradycyjnych sklepach czy wypłacać i wpłacać gotówkę z bankomatów.BLIK pozwala także wykonywać szybkie przelewy online innym użytkownikom, korzystając z usługi przelewu na numer telefonu, bez konieczności podawania rachunku bankowego odbiorcy.

Liczby nie kłamią!

Z BLIKA na koniec września  2022 r. korzystało już 12 mln osób (dane opublikowane przez Polski Standard Płatności, operatora systemu). Od stycznia do listopada 2022 r. użytkownicy przeprowadzili ponad 1 mldtransakcji BLIK. Coraz większą popularnością cieszy się przelew na numer telefonu, a także transakcje w terminalach POS.

Szybki przelew na numer telefonu w trzecim kwartale 2022 r. stanowił już 20 proc. wszystkich wykonywanych transakcji. Od lipca do września2022 r. konsumenci zrealizowali w ten sposób aż 65 mln przelewów, czyli o 104 proc. więcej niż rok wcześniej. Wartość płatności P2P w tym okresie wyniosła 8,2 mld zł.

Ze statystyk wynika również, że w trzecim kwartale 2022 r. Polacy wykonywali średnio 3,5 mln transakcji BLIK-iem dziennie.. W najlepszym dniu analizowanego kwartału przeprowadzono 4,9 mln transakcji. Średnia kwota operacji BLIK-iem wyniosła w tym okresie 132 zł.

Przelewy P2P na numer telefonu

Jak wykonać przelew na numer telefonu?

Przelew P2P („person to person”) to jedna z najważniejszych funkcji systemu BLIK. Dzięki niej możliwy jest przelew błyskawiczny pieniędzy na konto odbiorcy bez podawania numeru rachunku bankowego. Jak go wykonać?

Uruchom aplikację mobilną, a następnie podczas dokonywania przelewu wybierz opcję „Przelew na telefon”. Wpisz numer telefonu odbiorcy (lub wybierz go z książki telefonicznej). W tej usłudze nie jest konieczne podawanie dodatkowo kodu Blik.

Przelew P2P realizowany jest w ramach systemu Express Elixir obsługiwanego przez KIR, dzięki czemu pieniądze trafiają na rachunek odbiorcy w ciągu kilku minut. W rzeczywistości przelew zostaje zaksięgowany na koncie adresata nawet po upływie kilkudziesięciu sekund. Cały proces jest wygodny i w pełni bezpieczny.

/artykuł sponsorowany/

Reklama