Projekty artystyczne w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina

Projekty artystyczne w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina.

W latach 2018–2019 działania w sferze polskiej kultury skupiają się na dwóch niezwykle ważnych rocznicach. Ubiegłoroczny jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości w szczególny sposób kontynuuje świętowana obecnie 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki – ojca polskiej opery narodowej.

Czerpiąc impuls z obu rocznic, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w ciągu dwóch lat zrealizował już wiele projektów artystycznych i ma zaplanowane kolejne działania – liczne koncerty w ramach nowych edycji Festiwalu „Chopin i jego Europa” oraz wydawnictwa fonograficzne skupiające się na bogatym dziedzictwie polskiej kultury muzycznej, prezentowanym na najwyższym poziomie przez międzynarodowe grono wybitnych artystów.

Jednym z najważniejszych projektów jest seria fonograficzna układająca się w swoistą antologię „Mazurka Dąbrowskiego”. Hymn Polski w znaczący sposób zaistniał w europejskiej literaturze muzycznej: cytowany, opracowywany, inspirował najwybitniejszych twórców, którzy wykorzystywali temat „Mazurka Dąbrowskiego” w swoich dziełach, w ten sposób wyrażając solidarność z Polakami. Na serię siedmiu płyt wydanych przez Instytut składają się nagrania (na żywo oraz studyjnie), zrealizowane podczas Festiwalu „Chopin i jego Europa” w 2018 roku, będące interpretacjami wybitnych solistów, dyrygentów i znakomitych zespołów – symfonicznych i kameralnych.

W roku 2019, gdy cała Polska świętuje 200. rocznicę urodzin wielkiego twórcy opery narodowej, już za kilka miesięcy odbędzie się 15. Festiwal „Chopin i jego Europa”, zaś dominantą tej jubileuszowej edycji staną się wątki operowe. W trakcie Festiwalu zostaną zaprezentowane nie tylko utwory samego Moniuszki, ale również dzieła budujące dla nich szeroki kontekst – twórców polskich i europejskich. Już 5 marca rozpocznie się sprzedaż biletów na jubileuszowy Festiwal.

1 marca przypada 209. rocznica urodzin Fryderyka Chopina. Co roku jest to jedna z najważniejszych dat w kalendarzu wydarzeń artystycznych organizowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Tego dnia tradycyjnie celebrację rozpocznie recital fortepianowy w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Krzysztof Książek wykona wówczas na instrumencie historycznym mazurki Chopina. Za pośrednictwem Programu 2 Polskiego Radia recital będzie można usłyszeć w całym kraju.

Wieczorem urodziny Chopina świętować będziemy na uroczystym koncercie w Filharmonii Narodowej. Szczególnie wyczekiwany przez publiczność będzie Koncert fortepianowy f-moll Chopina, który zostanie wykonany przez Tomasz Rittera, zwycięzcę I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Artysta zagra na kopii Pleyela nr 1555 wykonanej przez Paula McNulty’ego, której zakup został sfinansowany ze środków Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej i Fundacji „Orlen – Dar Serca”. Koncert urodzinowy będzie można obejrzeć w streamingu na kanale YouTube Instytutu Chopina.

Źródło informacji: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.