Projekt edukacyjny Kompas Kryzysowy

Jak mało wiemy o kryzysach humanitarnych – Licealiści uczą licealistów.

Grupa uczniów i uczennic z różnych warszawskich liceów prowadzi projekt edukacyjny Kompas Kryzysowy, dotyczący kryzysów humanitarnych na świecie, spowodowanych: konfliktami zbrojnymi, głodem i niedożywieniem, katastrofami naturalnymi, epidemiami, kryzysami migracyjnymi. Podstawowym celem aktywistów jest rozpowszechnianie wśród rówieśników wiedzy na temat współczesnych kryzysów humanitarnych. Licealiści wierzą, że jako młodzi ludzie mają wpływ na to, jak wygląda współczesny świat, a świadomość stanowi pierwszy krok do działania.

Mimo że kryzysy humanitarne to największe problemy współczesnego świata, nie uczymy się o nich w szkołach, rzadko kiedy słyszymy w mediach, a często brakuje na ich temat polskich źródeł. Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że 80% młodych ludzi ocenia wiedzę na temat kryzysów humanitarnych przekazaną im podczas edukacji publicznej jako niewystarczającą, a większość nie wie, skąd czerpać informacje na temat aktualnych kryzysów humanitarnych na świecie. Jesteśmy za to bombardowani reklamami, politycznymi aferami i wiadomościami z życia celebrytów. To nie młodzi ludzie winni są braku wiedzy, której nie mają skąd czerpać. Kończymy szkołę znając na pamięć przydomki średniowiecznych władców i nie mając podstawowych informacji o największych problemach współczesnego świata.

– Przygotowaliśmy uniwersalne scenariusze lekcyjne dla szkół, składające się z prezentacji oraz interaktywnych warsztatów (filmiki, dyskusje, quizy). Są one skierowane przede wszystkim do uczniów liceów, ale także wyższych klas szkół podstawowych. Przekazujemy nasze materiały ochotnikom, którzy po uzgodnieniu tego z nauczycielami prezentują je w swoich klasach. Na chwilę obecną nasze materiały dotarły już do prawie 1 000 osób w różnych szkołach w Polsce, ale liczba ta stale wzrasta. Podjęliśmy także współpracę z Warszawską Ligą Debatancką, wraz z którą współtworzyliśmy blok tematyczny poświęcony relacjom międzynarodowym. Prowadzimy stronę internetową oraz regularną działalność w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram). W kompleksowy oraz przystępny sposób opisujemy również konkretne kryzysy humanitarne i przedstawiamy największe globalne wyzwania.

– Rozpoczęliśmy także cykl spotkań online Kryzysy z perspektywy dla wszystkich zainteresowanych, w którym zaproszeni przez nas goście opowiadają o kryzysach humanitarnych z różnych perspektyw. Naszym pierwszym gościem była Janina Ochojska – prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej oraz europosłanka. W kolejnych spotkaniach wezmą udział między innymi takie osoby, jak pracownicy humanitarni, naukowcy, reporterzy, fotografowie, czy obrońcy praw człowieka.

Szukajcie ich w mediach społecznościowych:

https://www.facebook.com/Kompas-Kryzysowy-109263520971133
https://www.instagram.com/kompaskryzysowy/

oraz na stronie:

https://kompaskryzysowy.pl/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.