Programowanie z Minecraftem

Programowanie z Minecraftem

Dzieci uwielbiają gry komputerowe i spędzają przy nich bardzo dużo czasu. Rodzice chcieliby, żeby ten czas był przy okazji produktywny. Okazuje się, że jest na to sposób.

Czym jest Minecraft?

Jeśli są jeszcze rodzice, którzy nie spotkali się z tą nazwą ani razu, to czas nadrobić zaległości. Powstała w 2009 roku gra Minecraft jest jedną z najbardziej popularnych gier komputerowych w dziejach, sprzedała się w milionach egzemplarzy na całym świecie. Dookoła niej powstała cała rzesza fanów spotykających się na dorocznych zjazdach, napisano książki i stworzono olbrzymią ilość akcesoriów.

Na czym polega sukces tej gry? Być może na tym, że można w nią grać bez końca! W odróżnieniu od gier przygodowych, które mają określoną fabułę, a zatem też początek i zakończenie, tutaj nie ma w zasadzie konkretnego celu. Gracz porusza się w wirtualnym świecie, na który w dużej mierze ma wpływ, i jego zadaniem jest po prostu… przetrwanie. Dzięki tak dużej wolności można powiedzieć, że każdy gra w tę grę po swojemu, i nie ma dwóch takich samych „światów”.

Tu otwiera się pole do edukacyjnego wykorzystania Minecrafta. Żeby tworzyć coraz atrakcyjniejsze światy i lepiej radzić sobie z wyzwaniami, które stawia przed nami gra, trzeba używać zasobów swojej kreatywności. Dobrze jest jednak wesprzeć je wiedzą o tym jak można sprawniej uzyskać pewne rzeczy. Rozwiązaniem jest wykorzystanie skryptów, czyli programowanie. Używając wizualnego języka programowania, czyli nie pisząc jeszcze ani linijki kodu, można w tej grze zmodyfikować naprawdę bardzo wiele. Nie da się jednak tego zrobić bez wcześniejszego przygotowania.

Co daje nauka programowania?

Wydaje się, że umiejętność pisania programów komputerów to coś, co opanowuje się dopiero w dorosłym wieku, wskutek długotrwałej nauki. W istocie można jednak zacząć już we wczesnym dzieciństwie, programowanie poprzedzając kodowaniem. Jest to nic innego, niż zapisywanie konkretnych sekwencji zdarzeń w postaci haseł. Kodowaniem jest na przykład sygnalizacja świetlna, w której pod kolorem zielonym ukrywa się informacja o tym, że można iść lub jechać, a pod czerwonym przeciwna. Dziecko można uczyć kodowania już na placu zabaw, grając z nim w proste gry.

Podczas nauki programowania rozwijają się takie umiejętności jak myślenie logiczne, koncentracja, zdolność przewidywania czy cierpliwość. Dodatkowo przy zajęciach grupowych dzieci napotykają zadania, które będą od nich wymagały współpracy w grupie. Jest więc szereg umiejętności, oprócz kompetencji cyfrowych, które wspomaga nauka programowania.

Rozpoczęcie nauki w młodym wieku zwiększa szanse zrozumienia różnych języków programowania w przyszłości. To z kolei może (ale nie musi) mieć przełożenie na karierę informatyczną dziecka, jeśli będzie przejawiać takie zdolności i zainteresowania. Rozwój myślenia analitycznego jest korzyścią, która zaprocentuje w wielu dziedzinach życia.

Jakie są zalety nauki programowania poprzez grę?

Dzięki wykorzystaniu gry Minecraft jako środowiska nauki, możliwe jest przedstawienie trudnych zagadnień w przyjaznej formie. Na zajęciach dzieci poruszają się w znanej sobie grze i poznają kolejne sposoby programowania robotów, ćwicząc też tworzenie trójwymiarowe. Mają niepowtarzalną okazję nauczyć się tworzenia skryptów modyfikujących świat, dzięki czemu uzyskają efekty, o jakich wcześniej nawet nie wiedzieli.

Podstawy programowania „wchodzą” do głowy jakby przy okazji, kiedy dziecko porusza się w świecie gry Minecraft. Rzecz jasna, aby tak się stało, towarzyszyć nauce musi doświadczony pedagog. Przydatne są też opracowane misje edukacyjne i odbywanie zajęć na przygotowanych mapach edukacyjnych.

Programowanie z Minecraftem nie polega na zapamiętywaniu niezrozumiałych poleceń, ale właśnie na dokładnym pojęciu związków przyczynowo-skutkowych. Świat gry bywa także wykorzystywany do nauki matematyki, języków obcych czy historii sztuki. Daje on praktycznie nieograniczone możliwości, w których jedyną barierą jest kreatywność pedagogów.

Od czego zacząć programowanie w Minecraft?

Naukę programowania dla dzieci, jak i dorosłych rozpoczynających przygodę informatyczną najlepiej jest zaczynać pod okiem doświadczonych programistów i pedagogów. To szczególnie ważne ze względu na potencjalny spadek motywacji, który może spotkać nas, gdy będziemy próbowali się nauczyć programowania samodzielnie. Podręczniki i kursy wideo są oczywiście przydatne, ale dopiero podczas warsztatów programowania z instruktorem możemy szybko i efektywnie nauczyć się podstaw.

Kursy programowania dla dzieci zostały opracowane w taki sposób, żeby dzieci mogły realizować jak najwięcej swoich pomysłów. Wizualny język programowania jest środkiem do tego celu. Jego nauka sprawia, że kiedy dziecko pozna nowe języki programowania, będzie już wiele rozumieć z podstaw programowania.

Kiedy podejmiemy już decyzję o zapisaniu dziecka na taki kurs, trzeba jeszcze wybrać jego formę. Dostępne są zajęcia stacjonarne oraz online. W obu przypadkach zajęcia odbywają się w grupie, ale w tym pierwszym niedogodnością jest konieczność dotarcia na zajęcia, co generuje koszt i czas transportu.

Zajęcia zdalne są fantastycznym pomysłem, szczególnie dobrym w przypadku programowania. I tak wymagają one komputera, a fizyczna obecność w szkole czy pracowni nie jest konieczna. Ponadto, podczas zajęć online dziecko przebywa w swojej ulubionej, bezpiecznej przestrzeni. Nie jest zmęczone dojazdami, nie dekoncentruje się bodźcami zewnętrznymi. Taka forma nauki daje też większą szansę rodzicom na monitorowanie postępów dziecka w nauce.

Dlaczego warto uczyć się programowania z Minecraftem?

Wykorzystując znaną sobie grę do nauki dziecko ma niepowtarzalną okazję spojrzeć na nią w świeży sposób. Plastyczny umysł ucznia z łatwością znajdzie nowe zastosowania dla przyswojonych umiejętności. Przychodzi pora na wykorzystanie wiedzy z zajęć samodzielnie. Czas poświęcony na grze zaprocentuje w przyszłości, a to zapewne ucieszy wszystkich rodziców!

/artykuł sponsorowany/