Pilecki. Życie wypełnione Polską

13 maja przypada 120. rocznica urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego. Z tej okazji Jedynka Polskiego Radia zaprasza na niezwykły koncert „Pilecki. Życie wypełnione Polską”. W programie m.in. pieśni patriotyczne, wspomnienia Zofii Pileckiej o ojcu oraz fragmenty życiorysu rotmistrza. Retransmisja koncertu na antenie Jedynki 12 maja o godz. 21.00.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu w Rosji, dokąd jego rodzina została zesłana w wyniku represji za udział w powstaniu styczniowym. Jako 17-latek Witold Pilecki walczył w samoobronie wileńskiej, dowodząc placówką w Ostrej Bramie w 1918 roku. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej i Bitwie Warszawskiej 1920 roku. W 1939 roku był szefem sztabu organizacji Tajna Armia Polski. Później walczył w szeregach Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej.

W 1940 roku dobrowolnie został więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz, aby organizować tam ruch oporu i prowadzić działalność wywiadowczą. Był autorem pierwszych na świecie doniesień o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego. Gdy jego życie oraz misja znalazły się w niebezpieczeństwie, uciekł z obozu. Następnie brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po kapitulacji dostał się do niewoli, a następnie dołączył do 2. Korpusu generała Władysława Andersa. Po powrocie do kraju Pilecki prowadził działalność wywiadowczą, zbierając informacje o represjonowaniu żołnierzy AK przez NKWD. Aresztowany 8 maja 1947 roku, po procesie został skazany na śmierć. Do dziś nie odnaleziono miejsca jego pochówku. Brytyjski historyk profesor Michael Foot zaliczył Witolda Pileckiego do sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu i prowadzić działalność wywiadowczą. Był autorem pierwszych na świecie doniesień o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego. Gdy jego życie oraz misja znalazły się w niebezpieczeństwie, uciekł z obozu. Następnie brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po kapitulacji dostał się do niewoli, a następnie dołączył do 2. Korpusu generała Władysława Andersa. Po powrocie do kraju Pilecki prowadził działalność wywiadowczą, zbierając informacje o represjonowaniu żołnierzy AK przez NKWD. Aresztowany 8 maja 1947 roku, po procesie został skazany na śmierć. Do dziś nie odnaleziono miejsca jego pochówku. Brytyjski historyk profesor Michael Foot zaliczył Witolda Pileckiego do sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej.

12 maja o godz. 21.00 na antenie Jedynki odbędzie się retransmisja koncertu „Pilecki. Życie wypełnione Polską”. Został on zarejestrowany 9 maja br. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego dzięki współpracy Polskiego Radia, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Fundacji „Sztafeta” oraz PGNiG. W programie pieśni patriotyczne, wspomnienia Zofii Pileckiej o ojcu oraz fragmenty życiorysu rotmistrza. Wśród wykonawców znaleźli się m.in. Lidia Pospieszalska, Paweł Dusza, Małgorzata Przybysz, Małgorzata Rozwadowska, Antonina Święcińska, Klara Walicka, Arkadiusz Buczkowski, Sławomir Giska, Piotr Ochnik oraz Teatr Muzyczny Od Czapy.

Retransmisja koncertu 12 maja o godz. 21.00 na antenie Jedynki

źródło: materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.