Piknik „Polak, Węgier, dwa bratanki”

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  

Piknik „Polak, Węgier, dwa bratanki”.

Wpisując się w cykl wydarzeń promujących kulturę i historię obu narodów na przestrzeni dziejów Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa oddział Muzeum Łazienki Królewskie, zaprasza w dniu 25 maja 2019 roku w godzinach 12.00-18.00 na piknik edukacyjny pt. „Polak, Węgier dwa bratanki” na Teren za Ermitażem, w programie przejazd kawalerii polskiej i węgierskiej, pokaz powożenia w stylu angielskim i węgierskim oraz mecz polo pomiędzy drużynami z obu krajów.

Celem pikniku jest pokazanie ożywionej historii jako źródła dla edukacji i wychowania w duchu patriotycznym, umiłowaniu koni i tradycji narodowych – czyli wspólnych cech Węgrów i Polaków! Wydarzenie objęte Patronatem honorowym Marszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Pana Marka Kuchcińskiego oraz Przewodniczącego Parlamentu Węgier Pana Laszlo Kovera.

Patronem i współorganizatorem pikniku jest Instytut im. Prof. Wacława Felczaka w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie, Stowarzyszenie Szwadron Jazdy Rzeczpospolitej Polskiej w Starej Miłośnie, Stowarzyszenie Krechowiacy. Towarzystwo Krzewienia Edukacji Historycznej im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, Fundacja Dialog oraz producent filmowy Bleumax.

Uczestnikami pokazów i występów są grupy kawaleryjskie z Miszkolca oraz Szaroszpatak z Węgier, Polskie Towarzystwo Powozowe, Stadnina Koni Golejewko,

mistrz powożenia Roman Kusz, Sandomierski Ośrodek Kawaleryjski oraz mistrz jeździecki Aleksander Jarmuła jako Polska Husaria oraz gospodarze – oddziały ochotnicze w barwach 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, Szwadronu Przybocznego Prezydenta Rzeczypospolitej oraz 1 Pułku Ułanów Krechowieckich.

Prelekcje na temat kultury Polsko-Węgierskiej przekaże dr Vadim Vozdvizhensky, prelekcje z pokazami władania szablą przedstawi rotmistrz Robert Woronowicz, występ orkiestry oraz przyśpiewki węgierskie i polskie komentuje Mirosław Płachecki, Warsztaty władania białą bronią na drewnianym koniu, prowadzą kadeci kawalerii ochotniczej. Dowódcą Uroczystości jest rotmistrz Adam Sujecki, komentuje ułan i aktor Wojciech Olszański.

 Program pikniku sobota 25 maja 2019:

godz. 11.30 parada konna kawalerii w parku.

godz. 12.00 uroczysty wjazd na teren przy pałacu Ermitaż, meldunek dowódcy uroczystości i powitanie gości.

godz. 12.15-12.30 pokazy kawalerii z komentarzem rotmistrza Roberta Woronowicza na temat zasad walki jazdy lekkiej w szykach oraz władania lancą i szablą konno, podkład muzyczny – marsze węgierskie (rtm. Woronowicz).

godz. 12.30-13.00 pokaz powożenia z komentarzem Andrzeja Novaka-Zemplińskiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Powozowego, na temat stylu węgierskiego i angielskiego – dwóch kanonów w dyscyplinie powożenia.

godz. 13.00-13.30 pokaz husarii z komentarzem Aleksandra Jarmuły, pokazujący wspólny dla Węgrów i Polaków rodowód lekkiej jazdy, która stała się obrońcą Europy oraz legendą i wzorem dla przyszłych pokoleń.

godz. 14.00-14.30 pokaz kawalerii Węgierskiej z Huzarami oraz szlachtą Rakoczego, z komentarzem dr. Vadima Vozdvizhenskiego oraz jego prelekcją na temat kultury Polsko-Węgierskiej.

godz. 14.30-15.30 koncert piosenki Węgierskiej i Polskiej, z komentarzami Mirosława Płacheckiego na temat jazdy i zwyczajów Węgierskich i Polskich.

godz. 15.30-16.00 pokazy i prelekcja o szabli – broni narodowej Węgier i Polski, przykłady szabel używanych przez kawalerię przedstawi rotmistrz Robert Woronowicz, z pokazami władania bronią konno husarii oraz kawalerii węgierskiej i polskiej.

godz. 16.00-16.30 pokaz powożenia z komentarzem Andrzeja Novaka-Zemplińskiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Powozowego, na temat stylu węgierskiego i angielskiego – dwóch kanonów w dyscyplinie powożenia.

godz. 16.30-17.00 przejazd parady konnej przez park (na hipodrom lub w razie złych warunków powrót pod Ermitaż).

godz. 17.00-17.15 meldunek dowódcy Szwadronu Przybocznego oraz pokaz wyszkolenia kawalerii z komentarzem rotmistrza Roberta Woronowicza, podkład muzyczny – marsze węgierskie (rtm. Woronowicz).

godz. 17.15-17.45 mecz arena polo, jako pokaz tradycji sportowej lekkiej jazdy, sędziowany i komentowany przez rotmistrza Jakuba Czekaja, podkład muzyczny – marsze (G.Gajewski).

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa oddział Muzeum Łazienki Królewskie

Wstęp wolny

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.