Pierwszy samolot ze sprzętem medycznym zakupionym przez KGHM już wylądował

KGHM Polska Miedź S.A. sprowadziła z Chin sprzęt medyczny o wartości 15 mln USD. Pierwszy samolot już wylądował

W czwartek 26 marca o godz. 14.00 wylądował na warszawskim lotnisku Okęcie specjalny samolot ze sprzętem medycznym. To pierwszy samolot z pomocą finansowaną przez KGHM Polska Miedź S.A. Lubińska spółka dokonała łącznie zakupu sprzętu medycznego o wartości przekraczającej 15 mln USD.

Tak sprawne i szybkie zorganizowanie tej gigantycznej operacji logistycznej możliwe było dzięki osobistemu zaangażowaniu się w akcję prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Prezydent Duda przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, w trakcie której uzgodniono, że Chiny powoli, ale konsekwentnie wracają do pracy i dzięki temu Polska będzie mogła kupić potrzebny sprzęt. „Pan prezydent Xi poinformował mnie, że Polska ma zielone światło do tego, aby takich zakupów dokonywać i takie zakupy są dokonywane – poinformował prezydent Andrzej Duda.

„Chciałbym bardzo gorąco podziękować za zorganizowanie tego transportu panu prezesowi Chludzińskiemu – powiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk – Oczywiście dziękuję również prezydentowi Andrzejowi Dudzie, bez wsparcia którego to nie mogłoby się udać. Od przyszłego tygodnia uruchamiamy most powietrzny. Samoloty będą stale przewozić cargo, towary niezbędne dla służb medycznych, które biorą udział w walce z koronawirusem”.

Dziś wylądował pierwszy samolot, który przywiózł niezwykle potrzebne materiały i sprzęt medyczny. Dzięki wsparciu najwyższych czynników państwowych w ChRL niezbędne formalności celne zostały załatwione w wyjątkowo krótkim czasie.

„Transport organizowaliśmy od kilkunastu dni na apel pana prezydenta Andrzeja Dudy – powiedział prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński – Pierwszy samolot wylądował dzisiaj, drugi będzie w Warszawie 31 marca. Łączna wartość materiałów medycznych, które one przewiozą to około 15 mln USD”.

Prezes Chludziński wyjaśnił, że w ładowniach samolotów będzie łącznie 600 tys. masek medycznych, ponad 250 tys. kombinezonów, kilkadziesiąt tysięcy par gogli ochronnych oraz około 150 respiratorów.

„Organizujemy kolejne loty, więc tego zaopatrzenia będzie znacznie więcej” – podkreślił Marcin Chludziński.

Sprzęt, który docelowo trafić ma do szpitali, przychodni oraz placówek innych służb sanitarnych, zostanie przekazany do dyspozycji władz państwowych, które będą decydować o jego dokładnym przeznaczeniu.

„Sprzęt zostanie przekazany do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia – podkreślił Minister Dworczyk. – To resort zdrowia będzie decydować o dalszej dystrybucji tych dóbr do najbardziej potrzebujących jednostek”.

 
Źródło informacji: KGHM
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.