Parada równości 25 czerwca – zmiany w komunikacji

W sobotę 25 czerwca przez Warszawę przejdzie Parada Równości. W tym roku stołeczny przemarsz poparcia dla społeczności LGBT+ łączy się z ukraińskim KyivPride.

Parada Równości to coroczne święto wolności, otwartości i solidarności. Uczestniczy w niej społeczność LGBT+, ale też wszystkie osoby, dla których ważne jest równe traktowanie i poszanowanie różnorodności. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Wolontariat Równości. Patronat nad Paradą objął prezydent Rafał Trzaskowski. Miasto Warszawa wspiera wydarzenie organizacyjnie.

Kijów, Warszawa – wspólna sprawa

Parada zwyczajowo organizowana jest w czerwcu, czyli Miesiącu Dumy – Pride Month. To ważny czas widoczności i solidarności z osobami LGBTI+. Marsze równości odbywają się w wielu krajach na całym świecie i coraz częściej w polskich miastach. W tym roku warszawska Parada Równości łączy się z ukraińskim KyivPride. Z powodu wojny w Ukrainie tegoroczny marsz równości w Kijowie nie odbędzie się. Dlatego ulicami Warszawy przejdzie wspólny marsz warszawsko-kijowski.  

Cztery kilometry różnorodności

Warszawska Parada rozpocznie się w sobotę o godz. 14 pod Pałacem Kultury i Nauki. Przejdzie ulicą Marszałkowską do placu Konstytucji, dalej ul. Waryńskiego do stacji metra Politechnika, al. Armii Ludowej, Al. Niepodległości i al. Jana Pawła II. Marsz zakończy się na ulicy Świętokrzyskiej. Trasa przemarszu to około 4 kilometry.

Częścią wydarzenia będzie Miasteczko Równości. Będzie ono działać niezależnie od marszu, w godz. 10-18 w parku Świętokrzyskim przy Pałacu Kultury i Nauki (od strony Pałacu Młodzieży). Miasteczko tworzą przede wszystkim organizacje pozarządowe działające w obszarze różnorodności społecznej i wspierające różne grupy mniejszościowe. W Miasteczku będzie można porozmawiać z wystawcami i zapoznać się z różnymi materiałami edukacyjnymi i informacyjnymi. O godz. 17.00 pod PKiN odbędzie się koncert finałowy parady.

Zmiany na ulicach i w komunikacji

W związku z marszem planowane są zmiany w organizacji ruchu. Start przemarszu zaplanowano o godz. 14.00. Podczas formowania się szyku parady możliwe jest zamknięcie w tym czasie ulicy Świętokrzyskiej, a także ulicy Emilii Plater i Marszałkowskiej. Potem, do godziny 17.30 będzie wstrzymywany ruch na ulicach w miarę przesuwania się parady kolejnymi ulicami.

Swoje trasy zmienią autobusy linii: 100, 109, 111, 116, 117, 118, 127, 128, 131, 138, 143, 151, 157, 158, 159, 160, 167, 171, 174, 175, 178, 200, 502, 507, 514, 517, 519, 520, 521, 522, 523, 525.

W czasie przemarszu tramwaje nie będą kursowały ul. Marszałkowską i w Al. Jerozolimskich. Trasy zmienią także tramwaje linii: 4, 7, 9, 14, 15, 17, 18, 22, 23, 24, 33, 35, 36.

Pojazdy będą kierowane na najbliższe objazdy. Miasto zachęca warszawianki i warszawiaków do korzystania z metra.

Na przystankach w centrum, na placu Bankowym, pl. Zawiszy, rondzie Waszyngtona i przy dworcu Centralnym będzie można spotkać ubranych w odblaskowe kamizelki informatorów. Odpowiedzą oni pasażerom na pytania o aktualne utrudnienia i zmiany tras komunikacji miejskiej. Dodatkowo na ulicach, na których nie będą kursowały tramwaje i autobusy pojawią się radiowozy Zarządu Transportu Miejskiego, z których ogłaszane będą komunikaty i informacje.

Więcej informacji na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego(otwiera się w nowej karcie).

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.