Papier Washi – wykład Yoshinao Sugihary

Papier Washi – wykład Yoshinao Sugihary

PAPIER WASHI
Najstarszy papier wytwarzany na terenie Japonii, do dziś produkowany jest z wykorzystaniem ręcznych, starożytnych metod. Pierwsze zachowane wzmianki o sztuce wytwarzania papieru washi pochodzą z księgi Nihongi (720 r.). Uważa się, że jest to tradycja, która liczy sobie prawie 1500 lat.
Do produkcji washi używa się włókien konopnych, które sprawiają, że papier ma dużą wytrzymałość. Na przestrzeni dziejów metody wytwarzania papieru zmieniały się a spectrum zastosowań stawało się coraz szersze. Najstarszą metodą wytwarzania papieru jest tzw. Nagashi-zuki, które rozwinęło się w okresie Nara (710-784). W tamtych czasach produkcja papieru washi była związana z rozprzestrzenianiem się buddyzmu i przepisywaniem sutr.
W okresie Heian (794 – 1192) kiedy rozwijała się w Japonii kultura arystokratyczna i pojawił się alfabet kana, washi było m.in. używane do zapisywania poezji waka, pojawiło się wyrafinowane wzornictwo.
W okresie Edo (1603 – 1867) związanym z rozwojem kultury mieszczańskiej, papier washi zaczął być powszechnie stosowany w codziennym życiu mieszkańców Japonii.

WIĘCEJ O WASHI: https://youtu.be/4Guf5fzL1PU

Yoshinao Sugihara, zwany japońskim „sommelierem papieru” reprezentuje 10 pokolenie hurtowników papieru washi z miejscowości Echizen w prefekturze Fukui.
Woda, czyste i piękne środowisko naturalne sprawiły, ze prefektura Fukui, a w szczególności miejscowość Echizen, stały się największym w Japonii ośrodkiem wytwarzania papieru washi.
Yoshinao Sugihara (ur. 22 kwietnia 1962 w Echizen, perf. Fukui) Studiował na wydziale ekonomii Seijo University w Tokio. W 1986 roku podjął pracę w firmie Ozu, która posiada ponad 300 lat tradycji w wytwarzaniu washi. Dwa lata później wrócił do Echizen, gdzie rozpoczął pracę w rodzinnej manufakturze papieru japońskiego Washiya. Współpracuje z czołowymi japońskimi artystami, architektami i projektantami wnętrz dążąc do wykorzystania tradycyjnego papieru w nowoczesny i artystyczny sposób zarówno w przestrzeni komercyjnej jak i w nowoczesnych mieszkaniach.
Jego prace z wykorzystaniem washi były wielokrotnie nagradzane i pokazywane podczas japońskich i międzynarodowych wystaw, m.in. Salon du Meuble de Paris (2004), jak również w formie wystaw autorskich, m.in. w Mediolanie (2010) i Paryżu (2011). W 2016 został laureatem prestiżowej MITSUI HUMAN PROJECT/Golden TAKUMI Award.

Wizyta Yoshinao Sugihary powstała z inicjatywy japońskiego Ministra Spraw Zagranicznych w ramach obchodów 100-lecia relacji polsko-japońskich.
Patronem wykładu jest Polski Komitet do Spraw UNESCO


17 października 2019, godz. 16:00

Galeria Spokojna, Spokojna 15

Wstęp wolny

FB-klik

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.