Ostatnie dni wystawy „Cranach. Natura i sacrum” w MNW

Dwa najcenniejsze obrazy Lucasa Cranacha Starszego na wystawie w MNW

OSTATNIE DNI WYSTAWY „CRANACH. NATURA I SACRUM”
Wystawa „Cranach. Natura i sacrum” w Muzeum Narodowym w Warszawie powoli dobiega końca. Z tej okazji przygotowaliśmy niespodziankę – w nadchodzący weekend, 26 i 27 lutego, ekspozycję będzie można zwiedzić za złotówkę! Zapraszamy także do udziału w oprowadzaniach i wykładzie.

Zakończ tydzień z Cranachem
Wystawa czasowa „Cranach. Natura i sacrum” w MNW będzie otwarta jeszcze tylko kilka dni – warto wykorzystać tę wyjątkową sposobność zapoznania się z twórczością Lucasa Cranacha starszego oraz rytowników niemieckich doby renesansu. W weekend, 26 i 27 lutego, ekspozycję będzie można zwiedzić za symboliczną złotówkę. Zachęcamy, by zaplanować dłuższy pobyt w Muzeum, ponieważ promocyjny bilet upoważnia do obejrzenia wszystkich dostępnych wystaw stałych: Galerii Sztuki Starożytnej, Galerii Faras, Galerii Sztuki Średniowiecznej, Galerii Sztuki Dawnej, Galerii Sztuki XIX Wieku i Galerii Wzornictwa Polskiego. Publiczność zapraszamy nie tylko do indywidualnych spotkań ze sztuką, lecz także do wzięcia udziału w oprowadzaniach – o wystawie „Cranach. Natura i sacrum” opowiedzą kuratorzy ekspozycji, a także muzealni przewodnicy. Wiedzę o artystach epoki będzie można poszerzyć podczas wykładu „Od złota do pejzażu. Tło w malarstwie Europy północnej w XV wieku”. Pełny program wydarzeń znajduje na stronie internetowej Muzeum.

Przyjrzyj się szczegółom
Madonna pod jodłami oraz Adam i Ewa to dwa najważniejsze obrazy Cranacha w zbiorach polskich. Ich wspólna prezentacja w MNW stała się punktem wyjścia opowieści o przemianach w ikonografii sztuki końca XV i początku XVI wieku. W tym okresie zmieniły się ujęcia najważniejszych tematów religijnych i sposoby przedstawiania przyrody. Ówcześni artyści podjęli wyzwanie połączenia sacrum i natury w taki sposób, by ich dzieła nawiązywały do tradycyjnej symboliki, a zarazem odzwierciedlały nowe tendencje humanistyczne. Na wystawie zaprezentowano ryciny czołowych niemieckich artystów epoki, m.in. Albrechta Dürera, Albrechta Altdorfera, Augustina Hirschvogla oraz rysunki z kręgu tzw. szkoły naddunajskiej. Podczas zwiedzania wystawy warto przyjrzeć się szczegółom przedstawień: w tle głównych wydarzeń rozgrywają się bowiem niezwykłe historie. Nadają one dziełom sztuki nowe znaczenia, osadzają prezentowane treści w szerszym kontekście historycznym, są także dowodem na mistrzostwo warsztatowe twórców.

Zapraszamy do zapoznania się z bezpłatnymi materiałami wideo do wystawy „Cranach. Natura i sacrum”:
wykład „Cranach i Dürer: artystyczny pojedynek” – klik
wykład „O czym mówią średniowieczne rośliny?” – klik
wykład „Las Hercyński i jego mieszkańcy. Geografia, zoologia i sztuka pierwszej połowy XVI wieku” techniki graficzne na początku XVI wieku – klik
sygnatury renesansowych rytowników – klik
Polowanie na jelenia Lucasa Cranacha starszego – klik
drzewo z obrazu Adam i Ewa – klik

Kuratorzy: Piotr Borusowski, Aleksandra Janiszewska-Cardone, Joanna Sikorska

Godziny otwarcia Muzeum dla zwiedzających
poniedziałki: nieczynne
wtorki–niedziele: 10.00–18.00
piątki: 10.00–20.00

adres: al. Jerozolimskie 3

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.