OPPA 2019 – 37. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL BARDÓW

OPPA 2019 – 37. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL BARDÓW odbędzie się w dniach od 16 do 24 listopada 2019 roku.

PROGRAM

16.11.2019 (sobota)

DOM KULTURY ŚRÓDMIEŚCIE, ul. Smolna 9, godz. 16:00

PÓŁFINAŁ KONKURSU OPPA 2019

Każdy z uczestników wykonuje dwa utwory z własnym tekstem i własną muzyką. Prezentacje ocenia Rada Artystyczna OPPA w składzie: Piotr Bakal (przewodniczący), Stanisław Klawe, Andrzej Ozga, Sławomir Wolski i Jerzy Mamcarz, kwalifikując najlepszych do Wielkiego Finału. Prowadzenie Jacek Gutry.

Wstęp wolny

17.11.2019 (niedziela)

DOM KULTURY ŚRÓDMIEŚCIE, ul. Smolna 9, godz. 15:00

WIELKI FINAŁ OPPA 2019

Każdy z finalistów wykonuje dwa utwory. Prezentacje ocenia Jury OPPA, które wyłania „Złotą Piątkę” laureatów. Po przerwie śpiewa DOROTA „SOWA” KUZIELA – laureatka Grand Prix im. Jonasza Kofty OPPA 2018. Następnie tegoroczni laureaci wykonują po trzy utwory – różne od wcześniej prezentowanych. Po drugiej przerwie Jury OPPA ogłasza pełny werdykt oraz zdobywcę Grand Prix im. Jonasza Kofty. Skład Jury: Ewa Paczoska – przewodnicząca, Jaga Koftowa, Grażyna Orlińska, Piotr Bakal, Krzysztof Dzikowski, Andrzej Garczarek. Prowadzenie Jacek Gutry.

Wstęp wolny


18.11.2019 (poniedziałek)

GNIAZDO PIRATÓW, ul. Ogólna 5, godz. 20:00

MAŁGORZATA LIPIŃSKA Z ZESPOŁEM – recital promujący jej pierwszą płytę autorską pt. „Zatrzymaj”, która ukazała się w sierpniu br. Debiutowała w Bydgoszczy, w studenckim zespole Bez Próby. Była laureatką festiwali piosenki studenckiej (m.in. Bazuna, Yapa, Bakcynalia, Danielka, Śpiewanie na Zamku w Świeciu, FPS w Krakowie). Po przerwie powróciła z autorskim programem, z zespołem w nowym składzie. Jej piosenki w wersjach studyjnych i koncertowych, znalazły się na płytach festiwalu Bazuna. Były prezentowane m.in. w audycjach radiowych: „Gitarą i piórem” (Trójka – Polskie Radio) czy „Mikroklimat” (Radio Rzeszów). Skład zespołu: Adam Budziński (gitara), Wojciech Sokołowski (gitara basowa), Grzegorz Bielawski (gitara, śpiew) i Tomasz Pastuszak (harmonijka ustna).

Bilety: 20 zł, rezerwacja sms-owa 609 885 208

 

19.11.2019 (wtorek)

PIWNICA NA WÓJTOWSKIEJ, ul. Zakroczymska 11, godz. 19:30

ANDRZEJ GARCZAREK – recital autorski – zapowiedź nowej płyty autorskiej pt. „Blacha falista”, której wydanie planowane jest na przyszły rok. Akompaniuje multiinstrumentalista Florian Ciborowski. Andrzej Garczarek to legenda polskiego bardowstwa. To „wzorzec z Sèvre” pieśniarza-poety. To artysta, który wywarł bodaj największy wpływ na całe pokolenie polskich bardów. Spod jego pióra i gitary wyszły pamiętne, jakże aktualne i dziś słowa: „Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał, wrogów poszukam sobie sam, dlaczego, kurwa mać, bez przerwy poucza ktoś, w co wierzyć mam.” Laureat Nagrody Specjalnej I WPPA (późniejsza OPPA) w 1978 r.

Bilety: 30 zł, zasady rezerwacji na stronie: www.scenapw.sdk.pl

 

20.11.2019 (środa)

BIELAŃSKI OŚRODEK KULTURY, ul. Goldoniego 1, godz. 19:00

PIOTR BAKAL Z ZESPOŁEM – prezentacja najnowszej płyty autorskiej pt. „nie tylko LATO Z KOMARAMI” wydanej w sierpniu br. zawierającej wybór piosenek turystycznych i satyrycznych stworzonych w okresie 44 lat pracy artystycznej. Skład zespołu: Mirosław Łączyński (gitara basowa), Lesław Matecki (gitara solowa), Dorota „Sowa” Kuziela (skrzypce, śpiew).

Bilety: 25 zł, sprzedaż od 12. listopada w kasie BOK (pn-pt 16:00-19:00, wt 10:00-13:00) oraz przed koncertem.


21.11.2019 (czwartek)

CZYTELNIA NAUKOWA NR 1, ul. Świętego Wincentego 85, godz. 17:30

ŁUKASZ MAJEWSKI – koncert promujący wydaną w 2019 r. płytę pt. „Na prawo od Jiczyna”. Jest to zbiór 11 piosenek przetłumaczonych z języka czeskiego wybranych dziewięciu autorów. Są to: Vladimír Merta, Jan Burian, Michael Janík&Miroslav Paleček, Oldřich Janota, Vladimír Veit, Karel Plíhal, Slávek Janoušek, Vlasta Redl i Jaroslav Hutka. Koncert odbędzie się w ramach „Czwartków poetycko-muzycznych”. Gospodarzem wieczoru jest Jacek Gutry.

Wstęp wolny


21.11.2019 (czwartek)

OŚRODEK KULTURY OCHOTY, ul. Grójecka 75, godz. 20:00

KAREL KRYL IN MEMORIAM

Program słowno-muzyczny poświęcony wybitnemu czeskiemu pieśniarzowi, poecie i grafikowi, bardowi Praskiej Wiosny, współpracownikowi Sekcji Czechosłowackiej Radia Wolna Europa, którego 75 rocznica urodzin i 25 rocznica śmierci przypada w tym roku. Wiele jego pieśni zostało spopularyzowanych w naszym kraju m. in. przez Salon Niezależnych, Antoninę Krzysztoń, Jacka Kaczmarskiego czy zespół EKT Gdynia.

Na program składają się piosenki Karla Kryla w tłumaczeniach literackich na język polski przeplatane słowem wiążącym przybliżającym życie, twórczość i światopogląd artysty.

W programie udział biorą: Piotr Bakal, Andrzej Ozga i Stanisław Waszak. Komentarz autorstwa Tatiany Witkowskiej czyta Krystyna Czubówna. Wykonawcom akompaniuje zespół pod kierownictwem Rafała Grząki w składzie: Rafał Grząka – akordeon, aranżacje, Krzysztof Łochowicz – gitara  i Marcin Fidos – kontrabas.

Scenariusz i reżyseria Piotr Bakal.

Bilety: w przedsprzedaży 20 zł, w dniu koncertu 25 zł, rezerwacja 22 822 48 70, przedsprzedaż w kasie OKO


22.11.2019 (piątek)

CENTRUM KULTURY GRODZISK MAZOWIECKI, ul. Spółdzielcza 9, godz. 19:00

PREMIERY I INTERPRETACJE – KONCERT GALOWY OPPA 2019

Dwuczęściowy koncert, w którym w pierwszej części z premierowymi utworami występuje kilkanaścioro znanych twórców piosenki autorskiej, a publiczność w specjalnym plebiscycie wybiera najlepszą piosenkę premierową.

Druga część, to koncert poświęcony pamięci zmarłego w 2018 r. barda i stałego uczestnika OPPA – Andrzeja Brzeskiego. Jego koleżanki i koledzy po piórze przedstawią swoje interpretacje piosenek autorskich Artysty. Występują: Justyna Bacz, Piotr Bakal, Marek Bartkowicz, Ewa Gaworska, Jacek Gutry, Bogusław Nowicki, Tomasz Kordeusz, Łukasz Majewski, Marek Majewski, Jerzy Mamcarz, Ewelina Marciniak, Joanna Mioduchowska, Tomasz Olszewski, Andrzej Ozga i Basia Stępniak-Wilk.

W obu częściach koncertu artystom akompaniuje zespół pod kierownictwem Tomasza Filipczaka (fortepian, aranżacje), w składzie: Jakub Kujawa (gitary), Rafał Grząka (akordeon), Mirosław Wiśniewski (bas), Paweł Twardoch (perkusja), Jarosław Zawadzki (saksofony, instrument klawiszowy). Koncert prowadzi Basia Stępniak-Wilk.

Bilety: 35 zł, rezerwacja mailowa i przedsprzedaż pod info@oppa.pl


23.11.2019 (sobota)

MUZYCZNE STUDIO POLSKIEGO RADIA im. AGNIESZKI OSIECKIEJ

  1. Myśliwiecka 3/5/7, godz. 18:00

JÓZEF SKRZEK – recital autorski. Józef Skrzek jest obecny na polskiej scenie nieprzerwanie od 1969 roku. Zaczynał jako basista o rozpoznawalnym brzmieniu, by z czasem okazać się wirtuozem wszelakich instrumentów klawiszowych, z ulubionymi syntezatorami Mooga na czele. Debiutował w 1970 roku w zespole Breakout. Rok później założył Silesian Blues Band, który – po dwóch lata intensywnej współpracy z Czesławem Niemenem (jako Grupa Niemen) – przekształcił się w SBB, jeden z najważniejszych polskich zespołów rockowych wszech czasów. Podbijali Europę w czasie, kiedy większości polskich artystów nie śniły się regularne trasy koncertowe na Zachodzie. Brali udział w wielkich festiwalach (Roskilde, Festival der Jugend), stając na jednej scenie obok takich gwiazd jak Bob Marley, Elton John, Mahavishnu Orchestra czy Soft Machine. W Polsce grywali niekiedy po cztery koncerty dziennie w jednej sali – a biletów i tak brakowało. Nagrali kilkanaście płyt w Polsce, Niemczech i Czechosłowacji. Od początku lat 80. Józef Skrzek z powodzeniem działa jako solista, szukając wciąż nowych form wyrazu. Nagrał wiele płyt, gdzie rock, jazz, elektronika i elementy folku mieszają się w jedną, niepowtarzalną całość.

Bilety: 25 zł. Sprzedaż na godzinę przed koncertem. Rezerwacja pod info@oppa.pl


24.11.2019 (niedziela)

GNIAZDO PIRATÓW, ul. Ogólna 5, otwarcie – godz. 14:00, start sceny – 15:30

oFF OPPA – scena otwarta

oFF OPPA, to scena otwarta, na której w kilkugodzinnym maratonie piosenkarskim mogą wystąpić wszyscy twórcy piosenek autorskich (własny tekst i muzyka), którzy chcą zaprezentować się w szerszym repertuarze niż był możliwy w konkursie, którzy nie zdecydowali się jeszcze na start w oficjalnym konkursie lub nie zostali zakwalifikowani. Decyduje kolejność zgłoszeń. Gospodarzem prowadzącym będzie w tym roku Wojciech Wasilewski.

Wstęp wolny

Strona: https://www.oppa.pl

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.