Opoczno Stolicą Oberka – miasto które wypromowało swój folklor

Miasto Opoczno od kilku lat prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjno-kulturalną opartą o popularyzację dziedzictwa regionu. Są to lokalne festiwale, warsztaty, panele dyskusyjne, wydawnictwa. Spotyka się to z zainteresowaniem znawców i koneserów tematu, ale również z powściągliwością części mieszkańców, jak i obstrukcją niektórych decydentów. Czy kultura tradycyjna, wątki tożsamościowe, wreszcie współczesne impresje spuścizny ludowej, mogą stanowić o skutecznej i atrakcyjnej wizji tzw. małych ojczyzn?
Goście:
Adam Grabowski – dyr. Muzeum Regionalnego w Opocznie
 Tomasz Łuczkowski – wiceburmistrz Opoczna
 Koncert: Kapela Bińków i Kapela Opocznianka
Jeden z najwyśmienitszych zespołów muzyki tradycyjnej regionu opoczyńskiego.
W Kapeli Bińków grają: Halina Biniek oraz syn Radosław i córka Kamila.
Halina Biniek – grająca na skrzypcach, od wielu lat związana z folklorem i przekazująca tradycyjne wartości kolejnym pokoleniom, prowadząc dziecięce zespoły ludowe.
Radosław Biniek – prymista kapeli, grający na harmonii polskiej (Stamirowski 24 basy, Borucki 120 basów) w sposób wirtuozowski, jednocześnie nieodbiegający charakterem od surowego stylu gry ludowej, absolwent szkoły muzycznej I stopnia w klasie akordeonu. Od początku lat 90. związany z kapelą ZPiT „Tramblanka”, gdzie uczył się oberków m.in. od Mariana Popeckiego, nieżyjącego już znakomitego skrzypka ludowego z Opoczna. Bierze udział w różnych projektach muzycznych, związanych z folklorem i nie tylko. Ma na swoim koncie wiele sukcesów indywidualnych, m.in. I miejsce w kategorii soliści – instrumentaliści podczas IV Międzykulturowego Przeglądu Folklorystycznego w Dąbrowie Górniczej (2011). Ponadto zajmuje się wyrobem tradycyjnych instrumentów ludowych, np. bębenków obręczowych i skrzypiec. W roku 2013 zakwalifikował się do finału ogólnopolskiego konkursu „Stara Tradycja”, adresowanego do młodych muzyków, śpiewaków oraz kapel wyrosłych na źródłach polskiej muzyki ludowej, gdzie otrzymał wyróżnienie.
Kamilla Biniek-Kaczorowska – w kapeli gra na klarnecie, ukończyła szkołę muzyczną II stopnia w klasie fortepianu. Od końca lat 90. związana z kapelą Zespołu Pieśni i Tańca „Tramblanka”, gdzie akompaniuje na klarnecie, a także z Orkiestrą Miejską w Opocznie, w której grała na saksofonie. Aktywnie zajmuje się propagowaniem folkloru opoczyńskiego, prowadząc cztery zespoły śpiewacze: „Bukowianki”, „Kraśniczanki”, „Sitowianki” i „Wolowianki”.
Kapela Opocznianka swoją nazwę przejęła od nieistniejącego już Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca, który od początku skupiał znakomitych muzyków regionu opoczyńskiego. Grali w nim m.in. Stanisław Borowiecki na harmonii trzyrzędowej, Stanisław Kaleta na skrzypcach a na bębnie Bronisław Stelemblak. W roku 1965 do Kapeli dołączył skrzypek Stanisław Ksyta i harmonista Julian Jarząb. Repertuar Kapeli Ludowej Opocznianka jest bogaty i zróżnicowany. Do najstarszych melodii tanecznych należą oberki „ciągłe, wyciągane, przeciągane”. Pomimo stosunkowo młodego wieku, muzycy prezentują repertuar tradycyjny wykonywany w dawnym, surowym i ekspresyjnym stylu. Kapela Opocznianka brała udział w przeglądach i festiwalach folklorystycznych, zdobywając główne nagrody, m.in. w Bedlnie i Sieradzu. W 2005 roku Opocznianka w składzie dwuosobowym (Stanisław Ksyta i Marian Pabianek) otrzymała kazimierską Basztę. W roku 2008 Kapela została laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga.
Opocznianka wystąpi w składzie :
▶
Marian Pabianek ▶ bębenek
▶ Andrzej Rożej ▶
skrzypce
▶ Zbigniew Kosylak ▶ harmonia trzyrzędowa
 
Kiedy:
13 października 2021 r. (środa), godz. 20:00
Gdzie:
Klub Muzyczny BARdzo bardzo
ul. Nowogrodzka 11, Warszawa Śródmieście
Wstęp bezpłatnie
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.