Opoczno Stolicą Oberka – miasto które wypromowało swój folklor

Miasto Opoczno od kilku lat prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjno-kulturalną opartą o popularyzację dziedzictwa regionu. Są to lokalne festiwale, warsztaty, panele dyskusyjne, wydawnictwa. Spotyka się to z zainteresowaniem znawców i koneserów tematu, ale również z powściągliwością części mieszkańców, jak i obstrukcją niektórych decydentów. Czy kultura tradycyjna, wątki tożsamościowe, wreszcie współczesne impresje spuścizny ludowej, mogą stanowić o skutecznej i atrakcyjnej wizji tzw. małych ojczyzn?
Goście:
Adam Grabowski – dyr. Muzeum Regionalnego w Opocznie
 Tomasz Łuczkowski – wiceburmistrz Opoczna
 Koncert: Kapela Bińków i Kapela Opocznianka
Jeden z najwyśmienitszych zespołów muzyki tradycyjnej regionu opoczyńskiego.
W Kapeli Bińków grają: Halina Biniek oraz syn Radosław i córka Kamila.
Halina Biniek – grająca na skrzypcach, od wielu lat związana z folklorem i przekazująca tradycyjne wartości kolejnym pokoleniom, prowadząc dziecięce zespoły ludowe.
Radosław Biniek – prymista kapeli, grający na harmonii polskiej (Stamirowski 24 basy, Borucki 120 basów) w sposób wirtuozowski, jednocześnie nieodbiegający charakterem od surowego stylu gry ludowej, absolwent szkoły muzycznej I stopnia w klasie akordeonu. Od początku lat 90. związany z kapelą ZPiT „Tramblanka”, gdzie uczył się oberków m.in. od Mariana Popeckiego, nieżyjącego już znakomitego skrzypka ludowego z Opoczna. Bierze udział w różnych projektach muzycznych, związanych z folklorem i nie tylko. Ma na swoim koncie wiele sukcesów indywidualnych, m.in. I miejsce w kategorii soliści – instrumentaliści podczas IV Międzykulturowego Przeglądu Folklorystycznego w Dąbrowie Górniczej (2011). Ponadto zajmuje się wyrobem tradycyjnych instrumentów ludowych, np. bębenków obręczowych i skrzypiec. W roku 2013 zakwalifikował się do finału ogólnopolskiego konkursu „Stara Tradycja”, adresowanego do młodych muzyków, śpiewaków oraz kapel wyrosłych na źródłach polskiej muzyki ludowej, gdzie otrzymał wyróżnienie.
Kamilla Biniek-Kaczorowska – w kapeli gra na klarnecie, ukończyła szkołę muzyczną II stopnia w klasie fortepianu. Od końca lat 90. związana z kapelą Zespołu Pieśni i Tańca „Tramblanka”, gdzie akompaniuje na klarnecie, a także z Orkiestrą Miejską w Opocznie, w której grała na saksofonie. Aktywnie zajmuje się propagowaniem folkloru opoczyńskiego, prowadząc cztery zespoły śpiewacze: „Bukowianki”, „Kraśniczanki”, „Sitowianki” i „Wolowianki”.
Kapela Opocznianka swoją nazwę przejęła od nieistniejącego już Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca, który od początku skupiał znakomitych muzyków regionu opoczyńskiego. Grali w nim m.in. Stanisław Borowiecki na harmonii trzyrzędowej, Stanisław Kaleta na skrzypcach a na bębnie Bronisław Stelemblak. W roku 1965 do Kapeli dołączył skrzypek Stanisław Ksyta i harmonista Julian Jarząb. Repertuar Kapeli Ludowej Opocznianka jest bogaty i zróżnicowany. Do najstarszych melodii tanecznych należą oberki „ciągłe, wyciągane, przeciągane”. Pomimo stosunkowo młodego wieku, muzycy prezentują repertuar tradycyjny wykonywany w dawnym, surowym i ekspresyjnym stylu. Kapela Opocznianka brała udział w przeglądach i festiwalach folklorystycznych, zdobywając główne nagrody, m.in. w Bedlnie i Sieradzu. W 2005 roku Opocznianka w składzie dwuosobowym (Stanisław Ksyta i Marian Pabianek) otrzymała kazimierską Basztę. W roku 2008 Kapela została laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga.
Opocznianka wystąpi w składzie :
▶ Marian Pabianek ▶ bębenek
▶ Andrzej Rożej ▶ skrzypce
▶ Zbigniew Kosylak ▶ harmonia trzyrzędowa
 
Kiedy:
13 października 2021 r. (środa), godz. 20:00
Gdzie:
Klub Muzyczny BARdzo bardzo
ul. Nowogrodzka 11, Warszawa Śródmieście
Wstęp bezpłatnie

[quads id=3]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.