Nowości w NX CAD 1980

Najnowsza wersja programu NX: 1980, wprowadzona na rynek w czerwcu 2021, zawiera szereg nowości i udoskonaleń. Obejmują one wiele modułów i funkcjonalności, używanych w wielu branżach przemysłu.

Branża samochodowa, a dokładniej projektanci siedzeń w pojazdach, na pewno docenią możliwości w zakresie definiowania rozkrojów (Mastertrim 15.1). Dzięki rozszerzonym możliwościom definiowania wariantów modelu (Variant Authoring) można łatwo i szybko definiować i tworzyć dane wyjściowe dla wielu wariantów w jednym modelu CAD. Inteligentne ponowne wykorzystanie kawałków/płaskich wzorów w różnych wariantach także nie stanowi obecnie problemu. Mastertrim 15.1 zapewnia również znaczną oszczędność czasu podczas tworzenia danych w wielu wariantach i śledzenia zmian. Przewaga konkurencyjna NX CAD polega, w przypadku Variant Authoring, na definiowaniu, aktualizowaniu i generowaniu danych wyjściowych dla wielu wariantów wykończenia w jednym modelu 3D CAD. Podobnie, jak w przypadku innych danych CAD, Mastertrim 15.1 zapewnia pełną integrację z Teamcenter. Co więcej, NX CAD jest jedynym rozwiązaniem, które może stworzyć kompletny BOM w zakresie projektowania siedzeń i obić siedzeń oraz zintegrować go z Teamcenter.

Kolejną branżą, która na pewno doceni nowości zawarte w NX CAD 1980, jest przemysł stoczniowy. Projektowanie statków zostało ułatwione dzięki kolejnym udoskonaleniom. Należy do nich ulepszone wsparcie przepływu pracy w projektowaniu konstrukcji stalowych, przygotowaniu produkcji i tworzeniu rysunków statków. Istotne są także Ulepszenia produktywności i funkcjonalności w często używanych obszarach, takich jak użebrowanie czy współrzędne statku. Do ciekawych zalet należy skrócenie czasu konfiguracji biblioteki i eliminacja obejść projektowych. Przyczynia się do tego m.in. centralizacja definicji gatunku materiału, gęstości i atrybutu materiału w odniesieniu do cech stali, zamiast określania ich w każdym arkuszu kalkulacyjnym osobno. Jeśli chodzi o wspomniane już współrzędne statku, warta wspomnienia jest dostępność funkcji współrzędnych statku w aplikacji drafting do opisywania wybranych punktów w widokach rysunkowych.

Dla projektantów zarówno pojazdów, jak i statków, jachtów lub motorówek i wszelkich innych produktów, ciekawe są nowe, potężne możliwości w zakresie wizualizacji i renderingu, oferowane przez NX CAD 1980. Dodano blisko 1000 nowych wersji materiałów (w tym kolory, powierzchnie i in.). Łatwo można tworzyć warianty materiałowe, co oznacza, że nie ma konieczności powielania modeli w celu tworzenia tychże wariantów. Pojawiła się także nowa, wydajna funkcja rozwijania dla zakrzywionych i zbieżnych powierzchni. Kolejnym wzmocnionym obszarem jest rzeczywistość rozszerzona (Extended Reality) w NX, na przykład poprzez eksport do niej formatów XR (wsparcie formatów GLTF i GLB). Kolejne nowości dotyczą obsługi formatu obrazu dla spójnej konfiguracji ujęć z aparatu, np. łatwiejsza jest konfiguracja i odtworzenie wybranego ujęcia z kamery. Poza tym, żądany współczynnik proporcji można ustawić niezależnie od bieżącego współczynnika proporcji widocznego w oknie NX. Dopasowanie proporcji obrazu tła jest szybkie i bardzo łatwe.

Materiał przygotowany przez https://gmsystem.pl/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.