Nowe zasady w komunikacji miejskiej

autobus warszawa

Warszawa od kilku tygodni apelowała o urealnienie obostrzeń, dotyczących komunikacji miejskiej. Częściowe zniesienie ograniczeń oznacza, że metrem, autobusem, SKM-ką czy tramwajem może podróżować tyle osób, ile wynosi 30 proc. wszystkich miejsc w pojeździe – siedzących i stojących.

W ramach trzeciego etapu znoszenia ograniczeń, wynikających z epidemii koronawirusa, rząd umożliwił zwiększenie liczby pasażerów w pojazdach komunikacji miejskiej. Warszawa apelowała o urealnienie przepisów od kilku tygodni. Wskutek ponownego otwarcia galerii handlowych czy parków zapotrzebowanie na komunikację miejską znacznie wzrosło. Obowiązujące do tej pory zasady mówiły o możliwości zapełnienia pojazdów w liczbie odpowiadającej połowie miejsc siedzących.

Od minionej soboty w pojazdach Warszawskiego Transportu Publicznego może podróżować tyle osób, ile wynosi 30 proc. wszystkich miejsc w pojeździe – siedzących i stojących. Połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Dzięki temu skala przepełnień zmniejszyła się z 4,6 do 0,2 proc. W dalszym ciągu wykorzystujemy 100 proc. dostępnego taboru. Nie rezygnujemy również z regularnej dezynfekcji i wprowadzonych zasad bezpieczeństwa.

To bardzo ważna zmiana. Dla przykładu – jeżeli pojemność autobusu 18-metrowego (czyli przegubowego) wynosi 150 pasażerów, z czego 108 to miejsca stojące, a 42 siedzące, to dotychczas maksymalnie mogło z niego korzystać 21 pasażerów. Po zwiększeniu limitu, do tego samego autobusu może wsiąść już 45 osób. Pociąg metra zabierze ok. 450 pasażerów. Przy każdych drzwiach pojawiły się też informacje z podaną maksymalną liczbą osób, jaka może podróżować tym konkretnym pojazdem.

Pamiętajmy, że nadal trzeba zakrywać usta i nos podczas przebywania w miejscach publicznych, także w pojazdach Warszawskiego Transportu Publicznego. Dla wspólnego bezpieczeństwa zachowujmy odpowiedni dystans od innych podróżnych, planujmy podróż tak, aby była jak najkrótsza. Pierwsze drzwi pojazdów są zamknięte, a przednia część jest oddzielona, aby zachować należyty odstęp od kabiny prowadzącego. Prowadzący pojazdy na przystankach (także „na żądanie”) sami otwierają drzwi i nie trzeba naciskać guzika.

źródło: UM Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.