Nowe automatyczne toalety miejskie w Warszawie. Jak wyglądają i gdzie staną?

Nowe automatyczne toalety miejskie w Warszawie.

8 kwietnia 2017 roku rozpoczął się miesięczny test działania prototypu automatycznej toalety miejskiej. Pierwszy egzemplarz nowej ubikacji stanął w parku Agrykola, pomiędzy ulicą Agrykola i aleją Tomasza Hopfera.

 

Wewnątrz owalnego pawilonu zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Wszystko podporządkowano zachowaniu maksymalnej higieny i komfortu użytkowania. Stąd m.in. automatycznie otwierane i zamykane drzwi, samoistnie zmywana podłoga, każdorazowo myta i dezynfekowana muszla klozetowa, a także sensory, które samoczynnie uruchomią dozownik mydła, suszarkę, a także wodę w kranie umywalki. Dodatkowo we wnętrzu znalazł się szeroki i trwały przewijak dla niemowląt, a na zewnątrz kranik do mycia rąk. Automatyka toalet powiadomi również o awarii czy kończącym się papierze w dozowniku. Serwisanci będą mieli godzinę na uzupełnienie braków. Ponadto toalety będą minimum raz dziennie, rutynowo doglądane przez pracowników firmy serwisującej urządzenia.

Nowe automatyczne toalety miejskie dostosowano również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wnętrze zaaranżowano tak, aby było ono w pełni dostępne dla osób poruszających się na wózkach. Przygotowano również usprawnienia z myślą o osobach niewidomych. Na zewnętrznym panelu sterującym, a także w pobliżu głównych urządzeń wewnątrz znajdują się oznaczenia w alfabecie Braille’a. Dodatkowo istnieje możliwość uruchomienia instrukcji audio.

Na etapie mocno zaawansowanej produkcji są już kolejne cztery toalety. Zostaną one ustawione:

  • nad Wisłą, na żoliborskim odcinku bulwaru, w pobliżu mostu Gdańskiego;
  • w parku u zbiegu ulic Kruczkowskiego i Książęcej;
  • na skwerze przy pomniku Bohaterów Getta, a także
  • na ul. Czerniakowskiej, w rejonie skweru Mirosława Iringha.

Do końca roku ATM zostaną ustawione w 10 lokalizacjach. Kolejnych 9 przewidziano do montażu do połowy 2018 roku, a pozostałych 30 kabin będzie ustawionych do końca 2019 roku.

Przewidziano dwa rodzaje ATM. Typowe, toalety jednostanowiskowe, dla obu płci, a także sanitariaty wielostanowiskowe. Te montowane będą w miejscach szczególnie uczęszczanych. Zostaną one podzielone na część dla mężczyzn, a także dla kobiet oraz dla obu płci, przystosowaną do korzystania przez osoby z niepełnosprawościami. Koszt jednej toalety jednostanowiskowej wyniesie 274 497 zł netto, a wielostanowiskowej 325 000 zł netto.

Projekt automatycznych toalet miejskich to wspólne przedsięwzięcie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy i Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie. Druga z wymienionych jednostek zapewnia doprowadzenie przyłączeń wodociągowych i kanalizacyjnych. Produkcją i montażem toalet zajmuje się, wyłoniona w przetargu, firma WC Gigant z Gorzowa Wielkopolskiego.

Docelowo toalety będą płatne – 1 zł.
Zapewniono możliwość uruchomienia toalety monetami o nominałach 10 gr, 20 gr, 50 gr, 1 zł, 2 zł, 5zł, 0,5€ oraz zbliżeniowo za pomocą karty płatniczej. Automat nie będzie wydawał reszty.

Swoje uwagi dotyczące sanitariatu można zgłaszać przez całą dobę za pomocą Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

źródło UM Warszawa

Zdjęcia wnętrza toalety

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.