Notariusz. Kiedy się do niego udać?

Większość osób nie orientuje się w zakresie obowiązków przypisanych do poszczególnych zawodów prawniczych. W wielu sytuacjach okazuje się to źródłem sporych problemów – zwłaszcza, gdy nie wiemy, do kogo udać się, by załatwić daną sprawę. Warto więc powiedzieć kilka słów na temat tego, czym zajmuje się jeden z nich – notariusz – i wskazać sytuacje, w których jego usługi będą niezbędne. Warto to zrobić tym bardziej, że wielokrotnie są to sytuacje, które mogą w dużym stopniu wpłynąć na nasze dalsze życie.

  1. Notariusz w centrum Warszawy. Czemu jego usługi są tak ważne?
  2. Notariusz w Warszawie-Centrum – kiedy się do niego udać?
  3. Notariusz w centrum Warszawy. Zakres obowiązków i uprawnień

Notariusz w centrum Warszawy. Czemu jego usługi są tak ważne?

Warto pamiętać, że nie wszystkie umowy mają moc prawną w momencie ich podpisania przez obie strony. Tak jest między innymi w przypadku umów dotyczących kupna, sprzedaży i wynajmu nieruchomości. Podobnie sprawa wygląda w przypadku testamentów. By akt ostatniej woli miał niepodważalne znaczenie dla sądu, powinien zostać poświadczony przez notariusza. Innym powodem do skorzystania z usług notariusza jest chęć zawarcia rozdzielności majątkowej między małżonkami. Podpis i pieczęć notariusza okażą się również niezbędne w przypadku odpisów dokumentów takich jak świadectwa ukończenia poszczególnych stopni edukacji.

Notariusz w Warszawie-Centrum – kiedy się do niego udać?

Skorzystanie z pomocy notariusza będzie niezbędne we wszystkich wspomnianych wyżej przypadkach, a także w kilku innych, mniej typowych sytuacjach. Generalnie według polskiego prawa, najważniejszym zadaniem, jakie ma notariusz Warszawa Centrum jest stanie na straży przestrzegania porządku przewidzianego w prawie cywilnym. Dlatego też poza poświadczaniem autentyczności i zgodności z prawem przeróżnych dokumentów, należy udać się do kancelarii notarialnej również, jeśli szukamy bezpiecznego i pewnego miejsca do przechowywania papierów wartościowych lub zamierzamy spisać protokół czy dokonać odpisu z księgi wieczystej.

Notariusz w centrum Warszawy. Zakres obowiązków i uprawnień

By możliwe było pełnienie wspomnianych obowiązków, polskie prawo przewidziało dla osób pełniących funkcję notariusza między innymi następujące uprawnienia:

  • sporządzanie aktów notarialnych, dziedziczenia i poświadczeń;
  • spisanie protokołów;
  • sporządzanie papierów wartościowych takich jak weksle;
  • przechowywanie papierów dokumentów, pieniędzy czy nośników zawierających poufne dane;
  • doręczanie oświadczeń;
  • składanie wniosków o odpis z księgi wieczystej.
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.