Niezła historia – Niepodległościowy cykl filmowy w kinie Iluzjon

Niezła historia – Niepodległościowy cykl filmowy w kinie Iluzjon.

W ramach obchodów rocznicy odzyskania niepodległości Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na cykl „Niezła historia”, na który złożą się trzy przedwojenne filmy: jedna fabuła – „Szaleńcy” (pierwsza polska superprodukcja) i dwa dokumenty: „Polonia Restituta 1918-1920” i „Sztandar wolności” (ukazujące unikatowe ujęcia z walk niepodległościowych i portrety Piłsudskiego). Wszystkie zaprezentowane w cyklu filmy zostały odrestaurowane cyfrowo w ramach projektu Nitrofilm, a jeden z nich, 13 listopada będzie miał swoją repremierę.

▪️ SZALEŃCY, reż. Leonard Buczkowski, Polska 1928, 140 minut, DCP współczesna muzyka: Stephen Horne
12 listopada, godz 17:30, sala Mała Czarna
17 listopada, godz 20:00, sala Mała Czarna

„Wielki krok naprzód w polskiej kinematografii” – pisano w przedwojennych recenzjach. To opowieść o trójce przyjaciół przemierzających bojowy szlak Legionów (1914-1920). Wpisuje się w nurt kina patriotycznego. Pierwsza filmowa superprodukcja – zrealizowana przy udziale wielu formacji wojskowych, z nowatorskimi scenami bitew, bronią z epoki i najnowszymi zdobyczami techniki wojskowych. To także jedna z ostatnich produkcji niemych.

▪️ POLONIA RESTITUTA 1918-1920, Polska 1928, 72 minuty, DCP współczesna muzyka: Semi-Invented Trio
11 listopada, godz 18:00, sala Mała Czarna
18 listopada, godz 18:00, sala Mała Czarna

To filmowa kronika wydarzeń, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości oraz ukształtowania jej granic po latach zaborów. Film został zrealizowany w związku z obchodami jubileuszu 10-lecia odzyskania niepodległości Polski, a uroczysta prapremiera w Operze Warszawskiej zgromadziła najwyższych dostojników państwa polskiego.

▪️ SZTANDAR WOLNOŚCI, reż. Ryszard Ordyński, Polska 1935, 82 minuty, DCP dźwiękowy fabularyzowany dokument
16 listopada, godz 18:00, sala Mała Czarna

Powstał z materiałów filmowych z różnych lat, zebranych i przygotowanych przez Falangę, największy w latach 30-tych techniczny ośrodek produkcji filmowej w Polsce. W filmie wykorzystano również liczne materiały ikonograficzne, w tym: zdjęcia, ulotki, gazety. Sztandar Wolności przedstawia dzieje walk o niepodległość od roku 1905, aż po budowę nowego państwa polskiego na miarę mocarstwa.

Więcej o cyklu: bit.ly/31L78Ek

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.