„Największy Stalin na kuli ziemskiej” – spotkanie z Mariuszem Szczygłem

Największy Stalin na kuli ziemskiej.
Spotkanie z Mariuszem Szczygłem na wystawie „POMNIK. Europa Środkowo-Wschodnia 1918-2018”.

Spotkanie z Mariuszem Szczygłem, drugie z cyklu „Monument mówiony: o pomnikach z perspektywy literackiej” – spotkań z pisarzami na wystawie „POMNIK. Europa Środkowo-Wschodnia 1918-2018”.

„Monument mówiony: o pomnikach z perspektywy literackiej” to cykl autorskich spotkań z pisarzami. Zaproszeni autorzy, to uważni obserwatorzy i komentatorzy otaczającej rzeczywistości, którzy w różny sposób zmierzą się z tematyką pomników i przestrzeni, w której one istnieją. W swoich wystąpieniach wychodzić będą poza narrację historyczno-sztuczno starając się spojrzeć na pomniki uwzględniając ich szersze konteksty – przede wszystkim antropologicznym, socjologicznym i filozoficznym. Każde spotkanie będzie poświęcone innemu tematowi.

Największy Stalin na kuli ziemskiej – opowieść Mariusza Szczygła połączona będzie z projekcją czeskiego filmu dokumentalnego pt. „Miejsce Stalina”, reż. Rozálie Kohoutová (część filmu „Gottland”).

Mariusz Szczygieł — ur. w 1966 roku w Złotoryi, reporter, absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę zaczął zaraz po maturze w tygodniku „Na przełaj”. Od 1990 roku pracuje w „Gazecie Wyborczej”, od roku 2004 jest redaktorem „Dużego Formatu”. W latach 1995–2001 prowadził talk-show „Na każdy temat” w TV Polsat. Wydał sześć książek: Niedziela, która zdarzyła się w środę (1996, 2011), Gottland (2006, 2010), antologię 20. 20 lat nowej Polski w reportażu według Mariusza Szczygła (2009, 2011) Kaprysik. Damskie historie (2010) oraz Zrób sobie raj (2010). Książka Gottland, poświęcona Czechom, została przełożona na 10 języków, autor otrzymał za nią m.in. „Nike Czytelników” oraz European Book Prize 2009 — nagrodę Unii Europejskiej za najlepszą europejską książkę roku. Razem z Wojciechem Tochmanem i Pawłem Goźlińskim założył Instytut Reportażu (www.instytutR.pl) oraz księgarnię reporterów Wrzenie Świata.

Czwartek, 7 marca, godzina 18
Wstęp wolny

Królikarnia ul. Puławska 113a

więcej o wystawie
www.pomnik.art

POMNIK. Europa Środkowo-Wschodnia 1918–2018
FB-klik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.