Nagroda pieniężna dla powstańców warszawskich

Radni miejscy na sesji 16 stycznia jednogłośnie przegłosowali uchwałę przyznającą w 2020 roku powstańcom warszawskim Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy.

Nagroda żyjącym powstańcom warszawskim, których dane znajdują się w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego zostanie przyznana przez m.st. Warszawę po raz trzeci. Jej wysokość jest taka sama jak w zeszłym roku i wynosi 5 tys. zł. Nagroda jest przyznawana również żyjącemu małżonkowi powstańca warszawskiego, jeśli powstaniec zmarł w 2020 roku, ale wniosek został złożony przed jego śmiercią.

Nagroda będzie przekazana w terminie do 1 sierpnia 2020 r., a w uzasadnionych przypadkach do 31 grudnia 2020 r.

Podjęta uchwała ma na celu, podobnie jak w roku 2018 i 2019 r., uhonorowanie przez miasto stołeczne Warszawę powstańców warszawskich, którzy narażali swoje życie walcząc o wolną Warszawę.

Obecnie na świecie żyje ok. 1 800 uczestników powstania warszawskiego. Średni wiek weteranów tamtego zrywu wynosi 94 lata.

Uchwała ma na celu uhonorowanie każdego żyjącego żołnierza walk 1944r. w postaci nagrody pieniężnej. Przyznając nagrodę chcemy dać każdemu z powstańców dowód, że u schyłku ich życia doceniliśmy ich trud, wiarę w nasze miasto i ich poświęcenie.

Środki na realizację uchwały w 2020r. wynoszą 7 000 000 zł. 

Warszawa dla powstańców

Miasto Stołeczne Warszawa otacza opieką powstańców warszawskich zapewniając im m.in. programy zdrowotne, pomoc społeczną, przyznając nagrody pieniężne oraz wspomagając finansowo związki kombatanckie.

Wsparcie finansowe

Powstańcy warszawscy otrzymają, podobnie jak w roku ubiegłym, nagrodę pieniężną z budżetu miasta. W tym roku będzie to suma 5000 zł.

Bezpłatne taksówki

Każdy z powstańców warszawskich otrzymał pocztą bezpłatną kartę umożliwiającą 10 darmowych przejazdów taksówką w miesiącu w granicach Warszawy. Z bezpłatnej taksówki można skorzystać w godzinach 6.00-22.00. Usługa jest świadczona przez WAWA Taxi. Jeden kurs nie powinien być dłuższy niż 30 kilometrów. Przekroczenie tego dystansu wiąże się z dopłatą do przejazdu.

Dom dziennego wsparcia przy ul. Nowolipie 22

Od 2 października 2018 r. powstańcy spotykają się w domu dziennego wsparcia w miejskim lokalu przy ul. Nowolipie 22. Dom otrzymał finansowanie z budżetu miasta na lata 2020-2021 w wysokości 1,855 mln zł.

Pomoc w życiu codziennym i utrzymaniu samodzielności

Na rzecz powstańców pracują, dotowane przez miasto, organizacje i fundacje. Jest ich 4:

– Mazowiecki Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża,

– Fundacja Cultura Memoriae,

– Fundacja Pomoc Potrzebującym,

– Fundacja ART.

Opieka zdrowotna

Wizyty powstańców u lekarzy różnych specjalności oraz badania diagnostyczne i laboratoryjne są dostępne w:

– szpitalu Praskim p.w. Przemienienia Pańskiego, przy al. Solidarności 67,

– przychodni SZPZLO Warszawa – Mokotów przy ul. Litewskiej 11/13,

Bezpłatne parkowanie na terenie Warszawy

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Stołecznego Warszawy z 2008r. „wprowadza się zerową stawkę opłaty dla (…) uczestników powstania warszawskiego – posiadających „Kartę powstańca”.

Zwolnienia z opłat za pobyt w Domu Pomocy Społecznej   

Uchwała Rady Miasta (podjęta na sesji 19 kwietnia 2018r.) pozwoliła na wsparcie członków Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, w tym uczestników powstania warszawskiego, poprzez całkowite zwolnienie z opłat za pobyt w Domu Pomocy Społecznej (DPS) (dotyczy tylko powstańca, nie rodziny która ew. partycypuje w kosztach).

Osoby uprawnione przebywające już w domach pomocy społecznej są zwolnione z odpłatności od 1 stycznia 2018 r.

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.