MPO Warszawa edukuje najmłodszych

Ilość produkowanych odpadów stale wzrasta. Statystyczny warszawiak wytworzył ich w zeszłym roku ok. 340 kg. Stolica wygenerowała zaś odpady komunalne o łącznej masie 14 Titaniców! Równolegle coraz większego znaczenia nabiera edukacja ekologiczna i kształtowanie właściwych postaw wśród najmłodszych. Segregacja odpadów, troska o najbliższe otoczenie, znaczenie recyklingu i tajniki gospodarki obiegu zamkniętego – Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie (MPO Warszawa) realizuje nową inicjatywę – warsztaty edukacyjne dla dzieci. W ramach wydarzenia Circular Week 2021, poświęconego tematyce gospodarki cyrkularnej i zrównoważonego rozwoju, Spółka zorganizowała specjalną edycję „Mini wysypiska” dla grupy 50 przedszkolaków z Warszawy.

 – Pierwsze warsztaty edukacyjne z cyklu „Mini wysypisko” zorganizowaliśmy w czerwcu tego roku. W kolejnych miesiącach spotkaliśmy się z ponad tysiącem warszawskich przedszkolaków i uczniów. To dowodzi, jak duże jest zapotrzebowanie na edukację ekologiczną najmłodszych. Zależy nam na zmianie postrzegania odpadów. To nie są zbędne i kłopotliwe śmieci, to wartościowy surowiec – powiedział Jakub Turowicz z Działu Organizacji i Komunikacji Społecznej Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w m. st. Warszawie.

 Warsztaty „Mini wysypisko” zorganizowane w ramach Circular Week 2021 w formie nauki i zabawy prezentowały młodym warszawiakom segregowanie odpadów. Dzięki aktywnemu scenariuszowi spotkania – dzieci uprzątnęły zaimprowizowane wysypisko – dzieci poznały segregację, ideę recyklingu i obiegu zamkniętego w praktyce.

 Rozwój technologii pozwolił przewartościować postrzeganie roli odpadów komunalnych. Dzisiaj można je efektywnie wykorzystać. Odpady, które nie nadają się do recyklingu, mogą stać się cennym źródłem energetycznym. Karton po mleku ma wartość energetyczną, która pozwala zasilić żarówkę o mocy 40 Watt przez 1,5 godziny.

 Bardzo istotną rolę odgrywają także mieszkańcy, których codzienne działanie jest kluczem do ograniczania produkcji odpadów. MPO Warszawa ma świadomość, że ten proces wymaga nie tylko zmiany nawyków, ale także cierpliwości i przede wszystkim odpowiedniej edukacji ekologicznej. Swoje działania Spółka dedykuje w dużej mierze najmłodszym mieszkańcom, ponieważ dobre nawyki najlepiej kształtować już w wieku przedszkolnym i szkolnym.

 „Mini wysypisko” to inicjatywa Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, która powstała z myślą o zabawie i edukacji najmłodszych. Dzięki zaimprowizowaniu małego wysypiska odpadów uczniowie mają okazję sprawdzić się podczas ich segregowania, jednocześnie ucząc się troski o środowisko. Do tej pory w akcji edukacyjnej uczestniczyły grupy przedszkolne i klasy z warszawskich placówek. Spółka brała także udział w dzielnicowym pikniku edukacyjnym w Parku Bródnowskim. Ze względu na zainteresowanie warsztatami Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania planuje kolejne spotkania. Jedno z nich odbędzie się 4 grudnia w centrum handlowym „Wola Park” w godz. 12:00-15:00.

źródło: materiały prasowe

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.