Madonna z Dzieciątkiem Paolo Uccello w Zamku Królewskim

Madonna z Dzieciątkiem Paolo Uccello

Kolejna perła europejskiego malarstwa w Zamku Królewskim w Warszawie. Tym razem w Galerii Arcydzieł zagości Madonna z Dzieciątkiem Paola Uccella, jednego z najznamienitszych przedstawicieli włoskiego quattrocenta. Obrazowi będą towarzyszyły dzieła czterech innych włoskich mistrzów z okresu średniowiecza i wczesnego renesansu pochodzące z zamkowej kolekcji. Pokaz obrazu Uccella wpisuje się w cykl spotkań z arcydziełami europejskiego malarstwa pod hasłem Arcydzieła na Zamku.

Quattrocento, czyli wiek XV, jest postrzegany jako przejście ze średniowiecza do epoki renesansu. We Włoszech bogata Florencja, w której władza spoczywała od lat 30. XV w. w rękach Medyceuszy, stała się centrum kulturalnym i intelektualnym epoki. Twórczość florenckich artystów, architektów i naukowców znacząco wpłynęła na rozwój renesansu w Europie. Jednym z najbardziej interesujących artystów tworzących w epoce quattrocenta był Paolo Uccello. Uczeń Lorenza Ghibertiego i przyjaciel Donatella cieszył się sławą wirtuoza perspektywy. Tworzył we Florencji, Wenecji, Bolonii oraz Padwie. Malował freski i obrazy tablicowe, projektował mozaiki i intarsje.

Madonna z Dzieciątkiem Paolo Uccello w Zamku Królewskim

Uccello (wł. ptak) to pseudonim używany przez malarza co najmniej od 2. poł. lat 30. XV w., wiążący się z jego zamiłowaniem do rysowania zwierząt. Twórczość Uccella wywarła wpływ na wielu słynnych malarzy, takich jak Piero della Francesca, Albrecht Dürer czy Leonardo da Vinci.
Madonna z Dzieciątkiem została namalowana po powrocie mistrza z Wenecji do Toskanii ok. 1430 r. Na obrazie zaskakująco oszczędne płaszczyzny architektoniczne tronu w ciekawy sposób kontrastują z bogactwem i złożonością szat oraz oryginalnością póz postaci. To upodobanie do abstrakcji geometrycznej łączone z wpływami sztuki późnego gotyku jest swoistym znakiem rozpoznawczym Paola Uccella.

Paolo Uccello i piękne Madonny
Ekspozycji obrazu Paola Uccella towarzyszą następujące dzieła, pochodzące z kolekcji zamkowej: Matka Boska Tronująca z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych, Taddeo Gaddi, Matka Boska z Dzieciątkiem i aniołami, Rossello di Jacopo Franchi, Matka Boska z Dzieciątkiem na tronie, ze św. Katarzyną Aleksandryjską i św. Janem Chrzcicielem, (przypisywany) Pietro Lorenzetti, Madonna z Dzieciątkiem, Andrea di Nerio.
Wystawa włączona w stałą trasę zwiedzania w ramach biletu do Galerii Arcydzieł. Dostępna od 25 stycznia 2022 roku (z przerwą konserwatorską od 15 do 18 lutego) od wtorku do niedzieli w godz. 10.00–17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00).

Bilety do Galerii Arcydzieł (parter):

  • bilet normalny 30 zł, ulgowy 20 zł, dzieci i młodzież w wieku 7–16 lat – 1 zł
  • bilety łączone – Trasa Królewska i Galeria Arcydzieł: normalny 50 zł, ulgowy 30 zł, dzieci i młodzież w wieku 7–16 lat – 2 zł (dostępne tylko w kasie stacjonarnej Zamku)
  • dzieci do 7 roku życia są uprawnione do bezpłatnego zwiedzania
  • w środy wstęp bezpłatny (darmowe wejściówki do pobrania w kasie Zamku)

Zasady zwiedzania i ceny biletów są dostępne na stronie internetowej Zamku https://zamek-krolewski.pl/

Więcej informacji na stronie: https://zamek-krolewski.pl/aktualnosc/wystawy-czasowe/1256-paolo-uccello-madonna-z-dzieciatkiem

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.