Kwesta na Starych Powązkach 2022

Tradycyjna, zaduszkowa kwesta na Cmentarzu Powązkowskim odbędzie się w tym roku już po raz 48. Na terenie zabytkowej nekropolii warszawiacy spotkają znanych aktorów, polityków i dziennikarzy m.in. Magdalenę Zawadzką, Artura Barcisia i Jana Englerta. Od niemal pół wieku kwesta ma ten sam cel – ratowanie zabytkowych nagrobków.

Po raz pierwszy na Starych Powązkach kwestowano w 1975 roku z inicjatywy Jerzego Waldorffa. W tym roku zbiórka pod hasłem „Ratujmy zabytki Powązek” odbędzie się w sobotę (29 października), niedzielę (30 października) i we wtorek (1 listopada) w godz. od 9:00 do 19:00.

Kwestowanie zapoczątkowali warszawscy artyści teatru i filmu i do dziś stanowią oni około 40% wszystkich kwestujących. Jednak współcześnie formuła kwesty jest otwarta dla każdego, a do grona kwestarzy dołączyli dziennikarze, publicyści, politycy, działacze stowarzyszeń oraz młodzież licealna i akademicka. Wszystko to sprawia, że Zaduszkowe Kwestowanie na Starych Powązkach jest zgodne z definicją niematerialnego dziedzictwa kulturowego konwencji UNESCO w sprawie jego ochrony, dlatego organizatorzy zabiegają o wpis kwesty na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

W tym roku kwestować będzie ponad 250 osób. Są wśród nich zarówno uczestnicy pierwszej kwesty w 1975 r. – Maja Komorowska, Damian Damięcki i Olgierd Łukaszewicz, jak i osoby, które wezmą udział w akcji po raz pierwszy. Wolontariusze przyjeżdżają ze wszystkich stron Polski – z Gdańska, Krakowa, Łowicza, Nowego Targu i wielu innych miejsc.

Organizatorzy spodziewają się, że w kweście będą uczestniczyć m.in.: Artur i Franciszek Barcisiowie, Artur Andrus, rodzina Bliklów, rodzina Damięckich, Krzysztof Daukszewicz, Jan Englert, Katarzyna Grochola, Krzysztof Ibisz, Emilia Krakowska, Katarzyna Lubnauer, Alicja Majewska, Anna Nehrebecka, Barbara Nowacka z synami i córką, Daniel Olbrychski z żoną, Marian i Bartosz Opaniowie czy artyści z Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Do tej pory dzięki hojności warszawiaków udało się uratować wiele z zabytkowych kwater, pomników nagrobnych i grobowców. Tylko w latach 2017-2021 w Alei Katakumbowej odnowiono 84 kaplice i pomniki nagrobne zasłużonych dla Warszawy XIX-wiecznych osobistości.

Od roku 2020 trwają prace konserwatorskie przy 30 kaplicach i grobowcach wzdłuż alei od bramy św. Honoraty do Katakumb. Jest to najbardziej uczęszczana aleja na cmentarzu. Zakończenie prac planowane jest jeszcze w tym roku.

źródło: UM Warszawa


Przeczytaj też:

Wydarzenia w Warszawie weekend – klik
Reklama