Rumuński Instytut Kultury w Warszawie we współpracy z Ambasadą Rumunii w RP i Domem Spotkań z Historią organizuje szereg działań upamiętniających jeden z najważniejszych momentów polsko-rumuńskich stosunków okresu międzywojennego: wizytę króla Ferdynanda, królowej Marii i delegacji elit politycznych w odrodzonej Polsce w dniach 23-29 czerwca 1923 r.
Głównym działaniem, wokół którego zostanie zbudowany program mediacji jest wystawa „Suknie, fraki, epolety. Rumuńska Rodzina Królewska w Polsce, 1923”. Wystawa plenerowa, której kuratorem jest prof. Henryk Walczak, przygotowana w wersji polskiej i angielskiej, przedstawia zdjęcia z wizyty królewskiej, które odbiły się szerokim echem w prasie polskiej i rumuńskiej.
SOBOTA, 1 lipca 2023
12:00 – „Królowe i księżniczki Rumunii. Styl i tradycja”
Przedstawienie semiotyki i obszarów etnograficznych strojów ludowych noszonych przez królową Elżbietę, królową Marię oraz księżniczki Elżbietę, Marię i Ileanę. Prowadzenie Ioana Corduneanu, założycielka projektu „Semne Cusute”, wyróżnionego nagrodą „Europa Nostra” 2022 za promocję dziedzictwa niematerialnego w sekcji „Edukacja, Szkolenie i Umiejętności”.
13:00 – Warsztat dla dzieci i ich rodziców pt. „Ponadczasowa rumuńska bluzka”
Podczas warsztatu zaprezentowane zostaną tradycyjne rumuńskie bluzki i ich wzornictwo. Pojawiające się na modelach wzory, będą następnie kolorowane przez dzieci oraz wyszywane na płótnie.
Prowadzenie: Ioana Corduneanu,
Maksymalna liczba uczestników 20. Warsztat po rumuńsku z tłumaczeniem na j. polski.
Zapisy na bezpłatny warsztat poprzez formularz: link16:00 – Debata pt. „Monarchia i stosunki rumuńsko-polskie”
Goście: dziennikarz i dyplomata Bogumił Luft oraz historyk Narcis Dorin Ion, dyrektor Muzeum Narodowego Pałacu Peleș.
Szczegóły: link18.00 – Projekcja filmu dokumentalnego Królowa Maria – serce Rumunii (77’)
Reż. Trevor Poots.
Film dokumentalny opowiada o walce Marii, wnuczki królowej Wiktorii, o przetrwanie Rumunii w burzliwych latach pierwszej wojny światowej.
Szczegóły: link
Niedziela, 2 lipca 2023
12:00 – Ilustrowany zdjęciami wykład pt. „Domy marzeń królowej Marii” historyka Narcisa Dorina Iona.
- 16:00 – Prezentacja książki „Najbezpieczniejsza gwarancja pokoju i cywilizacji w Europie Wschodniej.
Przymierze polsko rumuńskie 1926-1932. Dokumenty i materiały” pod red. prof. Henryka Walczaka i prof. Krzysztofa Nowaka.
Goście: koordynatorzy publikacji: prof. Henryk Walczak i Krzysztof Nowak.