Kosmos Gombrowicza. Lao Che i Andrzej Seweryn we Wsoli

Kosmos Gombrowicza. Lao Che i Andrzej Seweryn we Wsoli.

Monodram w wykonaniu Andrzeja Seweryna, koncert Lao Che oraz muzyczny projekt Transatlantyk to główne punkty dwudniowego wydarzenia pod nazwą Kosmos Gombrowicza, które 19 i 20 lipca odbędzie się w muzeum we Wsoli. Kosmos Gombrowicza inauguruje cykl wydarzeń związanych z 50 rocznicą śmierci pisarza.

Nazwa wydarzenia nawiązuje do ostatniej powieści pisarza, Kosmosu, ale także do lądowania człowieka na Księżycu. Transmisję z tego lądowania oglądał Witold Gombrowicz na cztery dni przed swoją śmiercią (pisarz zmarł w Vence 24 lipca 1969 roku).

19 lipca (piątek), godzi. 19.00 – otwarcie wystawy fotografii Cédrica Fioretti „Vence. Zobaczyć ciszę”. Cédric Fioretti jest wicedyrektorem Muzeum Miasta Vence, muzykiem, plastykiem, fotografikiem. Jego zdjęcia są wysmakowanym studium światła i ciszy.

19 lipca, godz. 20.00 – jazzowo-literacki projekt Dominika Bukowskiego „Transatlantyk”. Projekt łączy formy muzyczne z literackimi, w utworach można usłyszeć głosy słynnych emigrantów, m.in. Witolda Gombrowicza.

20 lipca (sobota) godz. 18.00 – Andrzej Seweryn, monodram na podstawie „Dziennika” Witolda Gombrowicza. Spektakl powstał w latach 90. ubiegłego wieku i do dziś obrósł już legendą. W jednej scenicznej postaci splatają się dwie osobowości: wielkiego aktora i wielkiego pisarza. Andrzej Seweryn mówi ze sceny słowami Witolda Gombrowicza, literackim tekstem zaprawionym doświadczeniami imigracyjnymi, autokreacją, czasem ironią. Gombrowicz w ujęciu Seweryna porusza i prowokuje.

20 lipca (sobota) godz. 20.17 – koncert LAO CHE (w parku przy muzeum). Grupa ma na koncie siedem albumów, wciąż jest niepokorna wobec form i stale poszukuje nowych sposobów artystycznego wyrazu. Ich muzyka łączy elementy rocka, hip-hopu, elektroniki czy jazzu i funka.

Koncert rozpocznie się o godz. 20.17, bo o tej godzinie 20 lipca 1969 roku człowiek wylądował na Księżycu.

W sobotę można będzie także wesprzeć radomskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w ramach prowadzonej w przypałacowym parku akcji „Zbiórka na Łajki”. To nawiązanie do losów zwierząt wystrzeliwanych w kosmos w pierwszych rakietach i będących obiektami eksperymentów.

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

W piątek i sobotę z Radomia do Wsoli chętnych dowiezie bezpłatny autobus, który odjedzie z przystanku Chrobrego/Czysta (przy galeriach handlowych, kierunek Michałów).
W piątek odjazd o godz. 18.20, powrót około 21.30.
W sobotę odjazd o godz. 17.20, powrót około godz. 22.00.

19 lipca (piątek) – wystawa fotografii i koncert „Transatlantyk”
20 lipca (sobota) – Andrzej Seweryn i koncert LAO CHE

WSTĘP WOLNY!

FB-klik

Na wszystkie wydarzenia we Wsoli wstęp wolny. Na spektakl Andrzeja Seweryna liczba miejsc ograniczona.

24 lipca, w rocznicę śmierci pisarza, w francuskim Vence, ostatnim miejscu biografii Gombrowicza, Andrzej Seweryn przedstawi monodram oparty na „Dzienniku” Gombrowicza w wersji francuskiej.

„Kosmos Gombrowicza” jest organizowany w ramach Roku Witolda Gombrowicza na Mazowszu, dofinansowanego z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Rocznicowe wydarzenia są finansowane z dotacji przyznanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.