Koronawirus na celowniku – Wieczory dla dorosłych online

Koronawirus na celowniku – Wieczory dla dorosłych online

Od początku pandemii koronawirusa wspólnym celem i wielkim wyzwaniem dla świata jest wynalezienie skutecznej i bezpiecznej szczepionki przeciwko COVID-19. Do wyścigu stanęli naukowcy z laboratoriów największych firm farmaceutycznych i biotechnologicznych na świecie.

Obecnie w różnych fazach realizacji znajdują się setki potencjalnych szczepionek. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w przypadku 47 jesteśmy już na finiszu prac, czyli na etapie testów na ludziach. W tej liczbie znalazły się zarówno szczepionki tradycyjnego typu, tj. żywe szczepionki zawierające osłabionego wirusa, jak i nowe, nie stosowane jeszcze na szerszą skalę, jak preparaty wektorowe czy zawierające materiał genetyczny wirusa (mRNA).

W tej chwili najbliżej sukcesu są trzy zespoły badawcze: BioNTech/Pfizer, Oxford University/AstraZeneca oraz Moderna. Która ze szczepionek jako pierwsza zostanie dopuszczona do użycia – dowiemy się już niebawem.

Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje szczepionek?

Jaki jest mechanizm ich działania?

Jak wygląda proces opracowywania i badań klinicznych nad szczepionką?

O tym wszystkim opowie prof. dr hab. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ
Zapraszamy na Wieczór dla dorosłych online – 26 listopada o godz. 19:00

Prof. dr hab. Krzysztof Pyrć – wirusolog, biolog molekularny. Badania nad koronawirusami rozpoczął w 2002 roku na Uniwersytecie Amsterdamskim, gdzie prowadził prace nad nową metodą identyfikacji wirusów i odkrył koronawirusa NL63. Autor ponad 100 prac naukowych w czasopismach takich jak Nature Medicine, PNAS, Science Translational Medicine, Science Signaling. Laureat wielu nagród, m.in. nagrody O’Callaghana Holenderskiego Towarzystwa Chorób Zakaźnych, tygodnika Polityka, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz nagrody dla wybitnych młodych naukowców. Obecnie lider grupy badawczej ViroGenetics w Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania naukowe dotyczą biologii zakażeń wirusowych, nowych metod diagnostycznych oraz nowych leków przeciwwirusowych. Kieruje laboratorium BSL3+ (o poziomie bezpieczeństwa biologicznego 3+), które pozwala na prace nad wirusem SARS-CoV-2. Członek Zespołu Doradczego ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk oraz Rady Medycznej przy Prezesie Rady Ministrów RP.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.