Kopernik buduje nad Wisłą

Kopernik buduje nad Wisłą.

Już wkrótce ruszy budowa siedziby Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego – pierwszego w kraju interdyscyplinarnego i międzysektorowego ośrodka badawczo-rozwojowego, tworzącego produkty edukacyjne i prowadzącego badania nad procesami uczenia się. Nowy budynek Centrum Nauki Kopernik powstanie w 2021 r.

31 października 2018 roku umowę dotyczącą finansowania projektu budowy siedziby Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego podpisali marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer. 

28 lipca 2008 r. wbiłam pierwszą łopatę na placu budowy Centrum Nauki Kopernik, które jest jedną z wizytówek współczesnej Warszawy. Centrum zainaugurowało działalność w nowej siedzibie 5 listopada 2010 r., a to oznacza, że w najbliższy poniedziałek obchodzi swoje 8 urodziny. Bardzo się cieszę z rozszerzenia działalności CNK i budowy Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego. Rozwój tej instytucji ma istotne znaczenie dla harmonijnego rozwoju miasta i jego mieszkańców. Warszawa to europejska metropolia, napędzana przedsiębiorczością, aktywnością i zaangażowaniem mieszkańców. Wielokierunkowy rozwój naszej stolicy sprawia, że jest to miasto funkcjonalne i nowoczesne, ukierunkowane na innowacyjność, zgodne z potrzebami społecznymi i poszanowaniem zrównoważonego środowiska, wychodzące naprzeciw wyzwaniom i inspirujące innych – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy. 

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego (PPK) to nowy projekt infrastrukturalny Centrum Nauki Kopernik, które poszerzy jego dotychczasową działalność o obszar badań i rozwoju.  Inicjatywa ta wprowadzi do Polski nową jakość myślenia o edukacji i narzędziach, które służą jej modernizacji. Prowadzone tam prace pozwolą sprawdzić, jakie metody i rozwiązania są najskuteczniejsze, by w toku uczenia się młodzi ludzie nabywali kompetencje, które pozwolą im funkcjonować we współczesnym świecie. PPK łącząc sektor nauki, edukacji i gospodarki w pracach na rzecz powstania innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych, wykorzysta światowe osiągnięcia technologii i badań, aby stworzyć produkty i rozwiązania (w szczególności z zakresu STEM – Science, Technology, Engineering, Mathematics) – pomoce naukowe, formaty zajęć, eksponaty, standardy i rekomendacje, które będą wrażliwe na lokalne potrzeby i konteksty. PPK wyposaży sektor edukacji formalnej i nieformalnej w Polsce w rozwiązania, które będą odpowiadały wyzwaniom XXI wieku.
Dzięki współpracy z biznesem i sektorem publicznym, opracowane produkty trafią na rynek komercyjny. 

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego będzie otwartą, interdyscyplinarną przestrzenią. Znajdą się w niej laboratoria, wyposażone w sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć biologicznych, chemicznych, fizycznych, mechatronicznych oraz z wykorzystaniem nowych technologii, np. drukarek 3D i VR. Powstanie także duży warsztat konstruktorski z narzędziami do samodzielnego projektowania i budowy różnych przedmiotów. Przestrzeń będzie przystosowana do testowania różnych formatów zajęć w warunkach szkolnych oraz zbliżonych do tych, w których pracują naukowcy. Lustra weneckie i urządzenia rejestrujące pozwolą na prowadzenie obserwacji. 

W nowym budynku powstanie także przestrzeń biurowa, showroom, w którym będą prezentowane aktualne projekty PPK, a także foyer, szatnie oraz kawiarnia. 

Nowatorski budynek
Koncepcję architektoniczną nowego budynku Kopernika opracowuje wrocławska pracownia Heinle, Wischer und Partner Architekci Sp. z o.o., kierowana przez Edzarda Schultza i Annę Stryszewską-Słońską. 

Prosta i lekka bryła budynku w kształcie prostopadłościanu będzie mieć oryginalną fasadę, w postaci wypełnionych powietrzem poduszek z membran ETFE. Nietypowy materiał i konstrukcja elewacji stworzy niezwykle atrakcyjny wizualnie, energooszczędny i przyjazny dla środowiska obiekt. Umożliwi oświetlanie pomieszczeń naturalnym światłem i zrównoważone zużycie energii. Na zielonym dachu, który przykryje budynek, znajdą się panele słoneczne i fotowoltaiczne, a także instalacje umożliwiające wykorzystywanie wody deszczowej. 

Siedziba Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego zmieści jednorazowo 600 osób. Będzie mieć trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną. Stanie w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernik, a oba obiekty skomunikuje podziemny łącznik. Powierzchnia nowego budynku zajmie ok. 6000 m².  

Projekt siedziby PPK tworzony jest w innowacyjnej technologii BIM (Building Information Modeling), okrzykniętej przewrotem kopernikańskim w budownictwie. Wiąże się ona z odejściem od tradycyjnego projektowania w 2D na rzecz modelowania budynku w 3D. Umożliwia to ścisłą współpracę między architektem, wykonawcą i inwestorem na każdym etapie pracy. 

Finansowanie projektu i kolejne kroki
Koszt inwestycji to 65 048 943,24 zł. Jej dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 wynosi 16 765 860,42 zł (netto). M.st. Warszawa przekazało dotację w wysokości 19 390 101,00 zł (netto). Pozostałe środki to wkład własny Centrum Nauki Kopernik, fundusze pozyskane od konsorcjantów oraz sponsorów. 

Przetarg na generalnego wykonawcę zostanie ogłoszony w styczniu 2019 r. Rozpoczęcie budowy planowane jest na czerwiec 2019 r. Oddanie budynku do użytkowania planowane jest w połowie 2021 r. 

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego (PPK) jest konsorcjum naukowym, założonym przez Centrum Nauki Kopernik (lider), Moje Bambino oraz BeCreo Technologies.

Sponsorami Pracowni są Samsung Electronics, który będzie współrealizować projekty związane z innowacyjnymi technologiami, a także firma Saint Gobain.

źródło: UM Warszawa oraz http://www.kopernik.org.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.